Jak działają kursy bukmacherskie? Sprawdzamy!

Kursy bukmacherskie to absolutna podstawa funkcjonowania zakładów wzajemnych. To właśnie kursy określają faworyta spotkania, a także pozwalają ocenić prawdopodobieństwo danego wyniku. Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie, jak należy je rozczytywać, a także jak porównać kursy u różnych bukmacherów. Poradnik powstał z myślą o początkujących graczach, ale także doświadczeni typerzy znajdą tu wiele ciekawych informacji.

Czym są i jak działają kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski to nic innego, jak prawdopodobieństwo, zgodnie z którym określony wynik będzie zgodny z przedstawionym kursem. Im niższy kurs bukmacherski, tym teoretycznie większa szansa, że dany wynik faktycznie będzie miał miejsce. Wraz ze wzrostami kursu prawdopodobieństwo danego scenariusza maleje. To jednak teoria, która w świecie wydarzeń sportowych bardzo często jest brutalnie weryfikowana poprzez mecze, w których murowany faworyt przegrywa z underdogiem. Niemniej jednak to właśnie kursy bukmacherskie stanowią jakikolwiek punkt odniesienia dla graczy, którzy przecież nie zawsze są w stanie wskazać, kto w danym zestawieniu jest faworytem.

Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ostawianiem zakładów często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie. Na ich podstawie obliczana jest ewentualna wygrana w sytuacji, gdy obstawiony wynik okaże się prawidłowy. Służy do tego następujący wzór:

Ewentualna wygrana (EW) = stawka kuponu * kurs całkowity

Przykładowo, typujemy zwycięstwo reprezentacji Polski ze Szkocją. Taki wynik meczu został określony kursem 2,20. Stawiamy 100 PLN, a ewentualna wygrana wynosi: 100 * 2,20 = 220 PLN. W dalszej części poradnika powiemy czym różni się kurs selekcji od kursu całkowitego. Jest to ważne w kwestii obstawiania zakładów akumulowanych (kombinacyjnych) oraz systemowych.

jak działają kursy bukmacherskie

W jaki sposób powstają kursy bukmacherskie?

Być może zastanawiasz się nad tym, jak właściwie powstają kursy bukmacherskie. Każdego dnia w ofercie legalnych bukmacherów można znaleźć dziesiątki, a nawet setki tysięcy zdarzeń sportowych, a każde zdarzenie może oferować nawet kilkaset różnych zakładów. W jaki sposób bukmacherzy są w stanie oszacować kursy bukmacherskie dla tak wielu wydarzeń? Jeśli wiesz już, jak działają kursy bukmacherskie, możesz się domyślać, że stoi za tym algorytm, który na podstawie dostępnych statystyk oraz informacji pozwala obliczyć prawdopodobieństwo danego wyniku, a na podstawie obliczonego prawdopodobieństwa przypisuje do zdarzenia odpowiedni kurs. Należy także wiedzieć o tym, że w przypadku, gdy wiele osób obstawia dane zdarzenie, kurs może spadać.

Bukmacherzy zatrudniają również analityków, którzy mogą „ręcznie” korygować kursy. Algorytm nie weźmie przecież pod uwagę wszystkich czynników, jak chociażby doniesienia medialne. Ponadto, analitycy są również od tego, aby rozpoznać nastawienie graczy, a następnie ustawić kursy w taki sposób, aby były jak najbardziej opłacalne dla bukmachera. Reasumując, za powstawanie kursów bukmacherskich odpowiada algorytm komputerowy, który jest wspierany czujnym okiem analityków dysponujących ogromną wiedzą o sporcie i branży bukmacherskiej.

jak działają kursy bukmacherskie

Kurs selekcji a kurs całkowity

O ile działanie kursów bukmacherskich w przypadku zakładów pojedynczych jest oczywiste, o tyle początkujący gracze często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie w zakładach akumulowanych. Na kuponie można bowiem umieścić kilka selekcji i obstawić je jako jeden zakład. Każdy pojedyncza selekcja ma swój kurs, który wpływa na kurs całkowity wszystkich całego kuponu. Zasada działania jest bardzo prosta: kurs całkowity to iloczyn wszystkich kursów selekcji. Posłużmy się przykładem:

Gracz dodał do swojego kuponu trzy selekcji. Kurs selekcji A to 1,50, kurs selekcji B 1,40, natomiast kurs selekcji C 2,10. Jeśli gracz zdecyduje się postawić powyższe selekcje w jednym zakładzie, wówczas kursy zostaną pomnożone: 1,50 * 1,40 * 2,10 = 4,41. W przypadku postawienia na ten kupon 100 PLN, ewentualna wygrana wyniesie 441 PLN. Kursy kombinacyjne rozbudzają wyobraźnię graczy, ponieważ wystarczy pomnożyć kursy 4-5 selekcji, aby uzyskać naprawdę wysoki kurs całkowity i zagrać o wysokie wygrane za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oczywiście taki kupon zostanie rozliczony jako wygrany tylko wtedy, jeśli wszystkie wyniki będą obstawione prawidłowo. To oznacza, że każda kolejna selekcja w zakładzie kombinacyjnym zmniejsza prawdopodobieństwo wygranej całego kuponu.

Rodzaje kursów bukmacherskich

Na całym świecie przyjęło się kilka form zapisu kursów bukmacherskich. Najpopularniejszy jest system dziesiętny stosowany przez Europejczyków oraz system ułamkowy praktykowany w Wielkiej Brytanii. W praktyce możemy jednak wyróżnić kilka podtypów:

  • Kursy europejskie – są to kursy dziesiętne stosowane także w Polsce. Im niższy kurs, tym wyższe prawdopodobieństwo danego wyniku. 50% to kurs 2,00.
  • Kurs brytyjski – Są to kursy ułamkowe, w których pierwsza wartość informuje o potencjalnej wygranej w stosunku do stawki. A zatem kurs 2,00 w wersji brytyjskiej wynosi 1/1, ponieważ za wygraną otrzymamy równowartość stawki. W przypadku kursu 3,00 będzie to 2/1.
  • Kurs amerykański – Nieco bardziej skomplikowane są kursy amerykańskie, które dzielą się na dodatnie i ujemne. Kursy dodatnie informują o tym, ile można wygrać w przypadku postawienia określonej kwoty. Liczy się to według wzoru: Stawka * (1 + kurs amerykański / 100). Odpowiednikiem kursu 2,00 będzie +100. Kursy poniżej 2,00 są ujemne, ponieważ ewentualna wygrana nie może być w nich wyższa, aniżeli stawka zakładu. Aby przełożyć kurs amerykański na europejski wystarczy go podzielić przez 100 i dodać 1.
  • Kurs hongkoński ­– działa na tych samych zasadach, co kurs brytyjski, tyle, że jest wyrażany w formie liczbowej, a zatem 2,00 to w kursie hongkońskim 1,00, natomiast 3,00 to 2,00.
  • Kurs indonezyjski – ten rodzaj kursu jest dziesiętną formą zapisu kursów amerykańskich. Wystarczy podzielić kurs amerykański przez 100, aby uzyskać kurs indonezyjski. Przykładowo +350 to po prostu 3,50 w indonezyjskim.

W sieci można bez trudu znaleźć szybkie kalkulatory, który pozwalają przeliczać różne kursy bukmacherskie. Wiedząc również jak działają kursy bukmacherskie w poszczególnych krajach, łatwo jest przeprowadzić obliczenia w głowie. Sporo trudności sprawiają graczom jedynie kursy brytyjskie. Ułamkowy zapis jest dla nas mało intuicyjny. O ile proste kursy, typu 2,00 czy 5,00 można przełożyć bardzo prosto, o tyle już bardziej złożone kursy są dużo trudniejsze, np. 2,42 to 71/50. Rozczytanie tych kursów jest jednak bardzo proste – po prostu jest to ewentualna wygrana w odniesieniu do stawki, czyli na powyższym przykładzie za każde 50 PLN można byłoby wygrać 71 PLN.

Czytaj również:  Игра 21 Свободная Ячейка Играйте Бесплатно Онлайн В 21 свободную Ячейка В Одноклассниках Ok R
jak działają kursy bukmacherskie

Jak odczytywać kursy bukmacherskie?

Każdy kurs bukmacherski to po prostu prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia wyrażone w formie liczbowej. Przykładowo: 2,00 to 50%, 1,01 to 99%, natomiast 10,00 to 10%. W praktyce jednak, wartości procentowe są nieco niższe, a wszystko za sprawą marży bukmacherskiej, o której za chwilę powiemy. Wiedząc, jak działają kursy bukmacherskie łatwo jest jednak oszacować szanse na to, czy dany kupon okaże się zwycięski. Oczywiście algorytmy odpowiedzialne za ustalanie kursów są omylne, dzięki czemu istnieć mogą Value Bety, czyli realna wartość zakładu. Na podstawie analizy bukmacherskiej możemy oszacować obiektywne prawdopodobieństwo, a następnie sprawdzić, czy oferowany kurs (już z uwzględnieniem marży) jest opłacalny czy też nie.

W przypadku zakładów bukmacherskich na zwycięstwo, strona oszacowana niższym kursem to faworyt, natomiast strona z kursem wyższym to underdog. Jak doskonale wiemy, w świecie sportu zdarzają się naprawdę duże zaskoczenia i każdego dnia bez trudu odnajdziemy setki meczów, w których to właśnie underdog okazał się zwycięski. Łatwo jednak zauważyć, że w ujęciu globalnym kursy dość dobrze oddają prawdopodobieństwo takiej niespodzianki. Weźmy kurs 1,10. To ok. 90% szans. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że 90 zdarzeń z kursem 1,10 zakończy się zakładanym wynikiem, podczas gdy ok. 10 zdarzeń przyniesie niespodziankę.

Czym jest marża bukmacherska?

Ruletka pierwotnie nie służyła do hazardu, a opracował ją Blaise Pascal w celu prowadzenia swoich badań nad rachunkiem prawdopodobieństwa. Dopiero bracia Blanc w 1842 roku dołożyli do ruletki słynne, zielone zero, które burzy idealną proporcję liczb parzystych do nieparzystych czy pól czerwonych do czarnych. To sprawia, że wygranie zakładu prostego nie wynosi 50%, ale 47,3%. Pole zero obniża prawdopodobieństwo trafienia zakładu prostego właśnie o 2,7%. Amerykanie poszli o krok dalej wprowadzając podwójne zero. Ma to zagwarantować kasynu zysk w szerszej perspektywie czasu.

Identycznie działa marża bukmacherska, która zwykle wynosi 2-10%. Prosty przykład, weźmy spotkanie, w którym rzeczywiście obie strony mają 50% szans na zwycięstwo. Czy spotkamy się z kursami 2,00 i 2,00? Nie. Będzie to mniej więcej 1,90 i 1,90 lub 1,95 i 1,95. Dla różnych zdarzeń sportowych bukmacherzy mogą stosować inną marżę. Jej cel jest prosty. Chodzi o to, aby w perspektywie długoterminowej to bukmacher miał przewagę nad typerami. Gracze mogą jednak walczyć z marżą bukmacherską zakładając konta u kilku bukmacherów i typując interesujące spotkania w serwisie oferującym najwyższy kurs.

Jak sprawdzić realną wartość zakładu?

Algorytmy stosowane przez bukmacherów są zawodne, ponieważ biorą pod uwagę tylko suche statystyki. Także analitycy mają swoje sposoby na to, aby ustawiać kursy w sposób najbardziej opłacalny dla bukmachera. Rodzi się zatem pytanie, jak sprawdzić realną wartość zakładu. Z pomocą przychodzi nam strategia, jaką jest Value Bet. Podstawą tej strategii jest rzetelna analiza przedmeczowa, na podstawie której możliwe będzie ocenienie prawdopodobieństwa określonego wyniku meczu. Wartości procentowe zamieniamy na liczbowe. Następnie stosujemy następujący wzór:

Wartość zakładu = prawdopodobieństwo * kurs bukmacherski

Jeśli uzyskany wynik wyniesie 1 lub powyżej, wówczas jest to wartościowy zakład, który warto zagrać. Jeśli natomiast uzyskamy wynik poniżej 1, wówczas wiemy, że ewentualna wygrana będzie niewspółmierna do ryzyka poniesienia straty. Wszystko opiera się tak naprawdę na analizie meczowej. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego oszacowania wartości zakładu jest jak najbardziej obiektywne i rzetelne oszacowanie prawdopodobieństwa danego wyniku.

jak działają kursy bukmacherskie

Czym właściwie są surebety?

Kursy dostępne u kilku bukmacherów mogą się znacząco różnić. To najlepszy dowód na to, że stosowane algorytmy oraz analitycy często mają odmienne zdanie, a to otwiera przed graczami nowe szanse. Można bowiem natrafić na surebety, czyli sytuacje, w których obstawiając przeciwstawne do siebie wyniki u dwóch bukmacherów można zyskać stuprocentową pewność wygranej. Surebety najczęściej dotyczą zakładów dwudrogowych, w których mamy tylko dwie możliwości.

Weźmy mecz tenisa, w którym kurs na zawodnika A wynosi 1,30 natomiast kurs na zawodnika B 3,30. U innego bukmachera zauważyliśmy nieco inne proporcje, a mianowicie: 1,10 na 6,00. Takie różnice zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak, czasem można je wyhaczyć. Jeśli postawimy 100 PLN na gracza A u jednego bukmachera i 25 PLN na gracza B u drugiego, wówczas jest to surebet, czyli zakład pozbawiony ryzyka straty. Zwycięstwo zawodnika A oznacza wygraną 130 PLN, natomiast zwycięstwo zawodnika B 150 PLN. Łączna suma stawek wyniosła nas 125 PLN. W praktyce, w Polsce obstawianie surebetów stało się niemal niemożliwe w momencie wprowadzenia podatku od stawki.

Gdzie można porównać kursy bukmacherskie?

Im wyższy kurs bukmacherski, tym większa ewentualna wygrana. O tej jasnej jak słońce zasadzie należy pamiętać zawsze. Na rynku legalnych bukmacherów w naszym kraju działa obecnie kilkanaście różnych firm, a to sprawia, że konkurencja jest coraz większa. To dobra informacja dla graczy, którzy mogą przebierać w ofertach promocyjnych, testując nowe bonusy powitalne. Co więcej, typerzy mogą obstawiać zakłady na lepszych warunkach, wybierając ofertę tego bukmachera, który oferuje najwyższy kurs na interesujące nas zdarzenie. Rodzi się jednak pytanie, gdzie można sprawdzić i porównać dostępne kursy bukmacherskie?

Pierwszym sposobem są strony internetowe z wynikami. Bardzo często można tu znaleźć listę kursów u różnych bukmacherów, co pozwoli szybko wybrać najlepszą ofertą. Innym sposobem są serwisy tematyczne, na których często porównuje się kursy na najpopularniejsze wydarzenia sportowe. Cenną kopalnią informacji są także bukmacherskie fora internetowe, w których gracze udostępniają swoje typy bukmacherskie. Jednocześnie, gracze często informują o tym, u którego bukmachera można obstawić ich typ na najlepszych warunkach. Nie zapominajmy o tym, że wielu bukmacherów posiada oferty promocyjne, w ramach których najpopularniejsze wydarzenia dnia można obstawić z tzw. boostem, czyli podwyższonym kursem. Dobierając najwyższe kursy bukmacherskie na dane wydarzenie często można ograniczyć problem marży.

jak działają kursy bukmacherskie

Czy można posiadać konto u kilku bukmacherów?

Jak najbardziej, wielu graczy dysponuje przynajmniej kilkoma kontami. Pierwszym argumentem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania są oczywiście liczne bonusy powitalne, takie jak: premia do pierwszej wpłaty, zakład bez ryzyka czy zakład bez depozytu. Zakładając konta w kilku serwisach bukmacherskich można oczywiście zdobyć więcej promocyjnych środków na swobodne obstawianie ulubionych wydarzeń sportowych.

Czytaj również:  Ставки На Спорт Онлайн Букмекерская Компания 1xbet ᐉ 1xsports Co

Drugi argument to właśnie kursy bukmacherskie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy obstawiony przez nas zakład okaże się opłacalny. O ile jeszcze kilka lat temu korzystanie z usług kilku bukmacherach równocześnie było mocno uciążliwe, o tyle dziś jest to naprawdę proste i wygodne, a wszystko za sprawą nowoczesnych metod płatności. Dzięki nim można w kilka minut wpłacić i wypłacić pieniądze z serwisu bukmacherskich. Do tego dochodzą liczne promocje, które często pozwalają obstawić interesujące nas wydarzenie na lepszych warunkach u wybranego bukmachera.

jak działają kursy bukmacherskie

Najważniejsze zasady obstawiania zakładów bukmacherskich

Wiedząc, jak działają kursy bukmacherskie, masz większą świadomość na temat tego, jak funkcjonują bukmacherzy. Warto wiedzieć, jak powstają i zmieniają się kursy, jakie są ich słabe strony, czym właściwie jest marża, a także jak sprawdzić opłacalność danej oferty. Na tej podstawie można wskazać kilka żelaznych zasad bukmacherki nastawionej na satysfakcjonujące wyniki. Pierwszą zasadą jest weryfikowanie dostępnych kursów poprzez analizę przedmeczową i sprawdzanie ich zgodnie ze strategią Value Bet. Druga zasada to porównywanie kursów u różnych bukmacherów i obstawianie meczu w serwisie oferującym najwyższy kurs. Trzecia zasada to korzystanie z dobrodziejstwa nowoczesnych funkcji udostępnianych nam przez bukmacherów. Chodzi m.in. o błyskawiczne płatności, które pozwalają wygodnie korzystać z usług kilku bukmacherów równolegle. To umożliwia obstawianie zakładów po najlepszych kursach.


W zakładach bukmacherskich są aspekty, bez których funkcjonowanie jest absolutnie niemożliwe. Niewątpliwie poza samymi typami, które są bardzo dużym aspektem dla graczy, tak samo ważnym są kursy bukmacherskie. To dzięki nim klient wie, która z drużyn ma większe prawdopodobieństwo wygranej, czy jest szansa na dużą liczbę bramek. Dzięki temu łatwiejsze jest rozczytanie także wielu innych aspektów w zakładach bukmacherskich. Jak jednak ten aspekt działa, w jaki sposób są one ustalane? O tym dowiecie się w tym artykule.

jak działają kursy bukmacherskie

Co to są kursy bukmacherskie?

Najłatwiej rzecz ujmując jest to prawdopodobieństwo na dane zdarzenie. Na podstawie rachunku prawdopodobieństwa wyspecjalizowane osoby, których nazywa się w świecie bukmacherskim oddsmakerami ustalają, która z drużyn ma większe szanse na zwycięstwo w danym spotkaniu, a także wiele innych.

Naturalnie, im wyższy kurs tym teoretycznie lepiej dla gracza, ale z drugiej strony oznacza to, że możliwość pojawienia się danego zdarzenia. I tak samo działa w drugą stronę, to znaczy im kurs jest niższy, tym prawdopodobieństwo jest większe.

Oczywiście jest to tylko przewidywanie, ponieważ nie raz w świecie sportu, że faworyt na papierze przegrywał z drużyną o wiele słabszą. Gracz sam musi przeanalizować, czy warto coś takiego zagrać, kursami można tylko i wyłącznie się sugerować. Pytanie jednak, jak coś takiego powstaje, a także jak to działa.

W przypadku kuponu, a także pojedynczego spotkania wygląda to w ten sposób, że całkowity kurs mnożymy przez stawkę i w ten sposób powstaje wygrana. Oczywiście w przypadku legalnych polskich firm bukmacherskich musimy odliczyć sobie jeszcze podatek w wysokości 12%.

W zależności od tego, w jakim znajdujemy się kraju możemy podzielić kursy bukmacherskie ze względu na format. W naszym kraju najlepiej są znane jako kursy dziesiętne, aczkolwiek tych jest o wiele więcej. Oczywiście w tym przypadku najłatwiej wyliczyć wygraną. Tego sposobu używa się dosłownie w całej Europie poza wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie mamy do czynienia z innym sposobem.

Tym są tak zwane kursy brytyjskie, gdzie mamy do czynienia z typowymi ułamkami. Najłatwiej rzecz ujmując widząc taki ułamek możemy dowiedzieć się, ile gracz może zyskać, jeśli postawi daną stawkę.

Przykładowo mając kurs 10/3 i stawkę 100 PLN mnożymy 10×100 i dzielimy przez 3. Wówczas możemy uzyskać 333 PLN oczywiście pod warunkiem, że typ okaże się trafny.

Nieco bardziej skomplikowanie to wygląda w Ameryce, gdzie mamy kursy amerykańskie. Przeglądając portale zagranicznych bukmacherów można natknąć się na coś takiego. Mamy tu do czynienia z kursami dodatnimi, a także ujemnymi.

W przypadku tych pierwszych można stwierdzić, ile możemy zyskać, jeśli postawimy konkretną stawkę. Tak więc w przypadku 100 PLN mając kurs +200 możemy łącznie uzyskać 300 PLN. Jeśli chodzi zaś o kursy ujemne wygląda to tak, że musimy daną kwotę zainwestować, aby osiągnąć daną wygraną.

Tak więc w przypadku stawki 100 PLN i mając kurs -200 osiągniemy zysk w postaci 50 PLN, a więc nasza wygrana będzie wynosić 150 PLN. Jest to dosyć skomplikowane i niewątpliwie trzeba trochę w ten sposób pograć, by to zrozumieć.

W Hongkongu również mają swój system. Jest to coś dosyć podobnego do tego, co stosuje się w Wielkiej Brytanii, aczkolwiek tutaj mamy do czynienia z kursami dziesiętnymi. Przyglądając się temu systemowi może on wyglądać nieco dziwnie, ponieważ możemy mieć kurs 0.5. Ta forma odpowiada europejskiemu 1.5. Tak samo jest w pozostałych przypadkach. To tak, jakby zmniejszyć kurs europejski o 1 z przodu.

W Indonezji praktycznie wszystko wygląda w ten sam sposób, co w przypadku kursów amerykańskich, natomiast te zapisywane są w sposób dziesiętny. Stąd też kurs +500 oznacza po prostu +5.0.

jak działają kursy bukmacherskie

W jaki sposób powstają i działają kursy bukmacherskie?

Oczywiście pod uwagę bierze się wszystkie zgromadzone statystyki i informacje. To ma bezpośredni wpływ na to, jaki może być kurs na dane wydarzenie. Specjaliści w ustalaniu kursów, po przekazaniu do nich tych informacji zabierają się do roboty, a więc na to, na co czekają wszyscy. Po tych informacjach wylicza się prawdopodobieństwo wygrania danej drużyny bądź inny typ.

Czytaj również:  Jak wyglądają profesjonalne typy i gdzie je znaleźć?

Później jedyne, co pozostaje to już tylko podstawienie całości do wzoru. Jak on wygląda? Dzielimy 1 przez ułamek dziesiętny i w ten sposób powstaje kurs. Wcześniej możliwość wystąpienia danego zdarzenia określa się w metodzie procentowej.

Przykład? Prawdopodobieństwo wygranej przez Arsenal w derbowym meczu z Crystal Palace na wyjeździe wynosi 50%. Stąd też 1 dzielimy przez 0.5. Znając podstawy matematyki wiemy, że dzielić przez taką liczbę to tak samo, jak pomnożyć przez jego odwrotność, a więc 2. Stąd też kurs na takie zdarzenie wynosi 2.

Oczywiście im większe prawdopodobieństwo wyjdzie analitykom, wówczas dany kurs będzie mniejszy. Tak samo wyjdzie w drugą stronę. Im procentowa szansa będzie mniejsza, wówczas kurs na dane wydarzenie będzie większy. Warto wiedzieć jeszcze o paru rzeczach, ponieważ kursy po ustaleniu przez bukmachera na kilka dni przed wydarzeniem mogą się zmienić, a wpływ na to może mieć kilka czynników.

Jeżeli mamy do czynienia z jakimkolwiek sportem zespołowym to jedną z przyczyn, na przykład wzrostu kursu na faworyta może być absencja jednego z ważniejszych zawodników. Spowodowane może być to wykluczeniem za kartki, kontuzją bądź powodem osobistym.

Nie tak dawno, w dobie pandemii mieliśmy do czynienia z bardzo dużą liczbą wykluczeń zawodników z powodu koronawirusa, stąd też dosyć często mocne drużyny na tym właśnie cierpiały.

Oczywiście znaczenie może mieć także to, że na daną drużynę w konkretnym meczu grają sami klienci. Uważają ci bowiem, że ten typ warty uwagi. Stąd też analitycy postępują w ten sposób, że kursy na faworyta spadają, ponieważ ich celem jest to, aby ktoś zainteresował się wyższym kursem, a więc w drugą stronę. Najistotniejszy jest w tym przypadku zarobek dla firmy.

Jak więc widać czynników, które wpływają na zmianę kursów bukmacherskich jest bardzo dużo, a zadaniem oddsmakerów jest dogłębna analiza każdego dnia i korygowanie kursów. Sami w trakcie swojej analizy i wyliczenia rachunku prawdopodobieństwa mogą się pomylić, dlatego też ich celem jest korygowanie tego błędu.

Wiele w takich przypadkach zależy również od tego, czy w danym serwisie internetowym jest duże, czy też małe zainteresowanie i czy gracze chętnie korzystają ze strony. Jeśli ruch jest spory, wówczas można zauważyć, że zmiany są dosyć spore. Tak samo jest w drugą stronę. Mały ruch oznacza, że mamy do czynienia z dosyć niewielkimi zmianami.

Oczywiście najwięcej pracy tacy ludzie mają podczas zdarzeń na żywo, które znajdują się w ofercie bukmachera. Wówczas, zależnie od dyscypliny wynik zmieniać może się co chwilę. Tak na przykład jest w tenisie, gdzie kursy bukmacherskie na zwycięstwo danego zawodnika zmieniają się po każdym punkcie, każdym gemie w zależności od tego, kto w danej chwili przechyli szalę na swoją stronę.

jak działają kursy bukmacherskie

O tym, czego gracz nie widzi gołym okiem – jak działają kursy bukmacherskie

Warto sobie uświadomić, że zakłady bukmacherskie to nie tylko kursy, typy, kupony i wygrana lub też porażka. Ustalenie sprawiedliwego kursu bukmacherskiego wiąże się z następstwem, jakim jest dopisanie do niego konkretnej marży. Jest to aktualny sposób, w który firmy bukmacherskie wygrywają.

Wcześniej odbywało się to inaczej, to znaczy pobierali opłatę od wygranej gracza, aczkolwiek nie było to do końca sprawiedliwe, a także dosyć przewidywalne dla typerów.

Pytanie jednak, w jaki sposób jest ona ustalana, a także jak znaleźć w ofercie wydarzenia, które posiadają najmniejszą marżę, co pozwala na większą wygraną?

Jeśli chodzi o wysokość marży to wpływ na nią mają 3 czynniki. Po pierwsze jest to, czy mamy do czynienia z zakładem z możliwością remisu, czy też nie. Marża będzie o wiele wyższa w przypadku piłki nożnej i kilku innych dyscyplin, niż wtedy, gdy mamy do czynienia  z ofertą, gdzie remis jest niemożliwy tak, jak to bywa w siatkówce, koszykówce, czy też w tenisie.

Drugi czynnik jest to chodzi tutaj o to, jak chętnie obstawiana jest dana liga, czy też konkretne rozgrywki reprezentacyjne. Im więcej ludzi przewiduje zmagania czy to Premier League, Ligi Mistrzów, czy też Mistrzostw Świata, wówczas marża będzie o wiele niższa niż w przypadku ligi w Turcji czy Arabii Saudyjskiej. Ostatni czynnik jest ustalana na podstawie średniej arytmetycznej na kuponach gracza.

Jak wyliczyć marżę? Jeśli mamy do czynienia z graczami mniej doświadczonymi, wówczas należy dużo czasu i obserwacji, aż takie elementy bukmacherki zauważą. Na szczęście na wyliczenie wysokości marży istnieją gotowe wzory. Oczywiście wiele zależy od tego, z jakim zdarzeniem mamy do czynienia (dwudrogowe, trzydrogowe).

Pod uwagę należy również wziąć kilka czynników, jak kursy na konkretny mecz i jego rozstrzygnięcie, a więc wygraną jednej drużyny, remis i jej porażkę. Także istotna jest wartość wygranej, procent od wypłaconej kwoty. Korzystając z konkretnych wzorów możliwe jest wyliczenie marży.

Dla tych, którym nie po drodze z taką matematyką, proponujemy skorzystanie ze specjalnego kalkulatora dla marży bukmacherskiej, dzięki czemu niemal błyskawicznie dowiemy się o wysokości marży. No tak, ale jest jeszcze jedno pytanie. Jaki wpływ ma wysokość marży dla samego gracza?

jak działają kursy bukmacherskie

Tak naprawdę marża bukmacherska ma duże znaczenie dla gracza. Oczywiście sam bukmacher stara się w taki sposób oszukać gracza, aby samemu zarobić jak najwięcej na każdym spotkaniu, stąd też marża zazwyczaj będzie wynosić od 2 do 10%, aczkolwiek wiadomo, że im mniejsza marża bądź inaczej, im wyższy kurs na faworyta, tym dla gracza lepiej.

Stąd też bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się być założenie kont u kilku bukmacherów i analizowanie sytuacji pod kątem porównania kursów w danych serwisach bukmacherskich.

Wówczas sam bukmacher nie jest w stanie w żaden sposób zaskoczyć gracza, a ten ma bardzo dobrą okazję do tego, aby ograć bukmachera, oczywiście pod warunkiem, że typowane przez niego spotkanie okaże się być dobrym rozwiązaniem do umieszczenia w jego kuponie. Jak widać marża nie jest niczym skomplikowanym, potrzeba jednak do tego nieco doświadczenia.