Jak działają kursy bukmacherskie? Sprawdzamy!

Kursy bukmacherskie to absolutna podstawa funkcjonowania zakładów wzajemnych. To właśnie kursy określają faworyta spotkania, a także pozwalają ocenić prawdopodobieństwo danego wyniku. Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zakładami bukmacherskimi często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie, jak należy je rozczytywać, a także jak porównać kursy u różnych bukmacherów. Poradnik powstał z myślą o początkujących graczach, ale także doświadczeni typerzy znajdą tu wiele ciekawych informacji.

Czym są i jak działają kursy bukmacherskie?

Kurs bukmacherski to nic innego, jak prawdopodobieństwo, zgodnie z którym określony wynik będzie zgodny z przedstawionym kursem. Im niższy kurs bukmacherski, tym teoretycznie większa szansa, że dany wynik faktycznie będzie miał miejsce. Wraz ze wzrostami kursu prawdopodobieństwo danego scenariusza maleje. To jednak teoria, która w świecie wydarzeń sportowych bardzo często jest brutalnie weryfikowana poprzez mecze, w których murowany faworyt przegrywa z underdogiem. Niemniej jednak to właśnie kursy bukmacherskie stanowią jakikolwiek punkt odniesienia dla graczy, którzy przecież nie zawsze są w stanie wskazać, kto w danym zestawieniu jest faworytem.

Gracze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ostawianiem zakładów często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie. Na ich podstawie obliczana jest ewentualna wygrana w sytuacji, gdy obstawiony wynik okaże się prawidłowy. Służy do tego następujący wzór:

Ewentualna wygrana (EW) = stawka kuponu * kurs całkowity

Przykładowo, typujemy zwycięstwo reprezentacji Polski ze Szkocją. Taki wynik meczu został określony kursem 2,20. Stawiamy 100 PLN, a ewentualna wygrana wynosi: 100 * 2,20 = 220 PLN. W dalszej części poradnika powiemy czym różni się kurs selekcji od kursu całkowitego. Jest to ważne w kwestii obstawiania zakładów akumulowanych (kombinacyjnych) oraz systemowych.

W jaki sposób powstają kursy bukmacherskie?

Być może zastanawiasz się nad tym, jak właściwie powstają kursy bukmacherskie. Każdego dnia w ofercie legalnych bukmacherów można znaleźć dziesiątki, a nawet setki tysięcy zdarzeń sportowych, a każde zdarzenie może oferować nawet kilkaset różnych zakładów. W jaki sposób bukmacherzy są w stanie oszacować kursy bukmacherskie dla tak wielu wydarzeń? Jeśli wiesz już, jak działają kursy bukmacherskie, możesz się domyślać, że stoi za tym algorytm, który na podstawie dostępnych statystyk oraz informacji pozwala obliczyć prawdopodobieństwo danego wyniku, a na podstawie obliczonego prawdopodobieństwa przypisuje do zdarzenia odpowiedni kurs. Należy także wiedzieć o tym, że w przypadku, gdy wiele osób obstawia dane zdarzenie, kurs może spadać.

Bukmacherzy zatrudniają również analityków, którzy mogą „ręcznie” korygować kursy. Algorytm nie weźmie przecież pod uwagę wszystkich czynników, jak chociażby doniesienia medialne. Ponadto, analitycy są również od tego, aby rozpoznać nastawienie graczy, a następnie ustawić kursy w taki sposób, aby były jak najbardziej opłacalne dla bukmachera. Reasumując, za powstawanie kursów bukmacherskich odpowiada algorytm komputerowy, który jest wspierany czujnym okiem analityków dysponujących ogromną wiedzą o sporcie i branży bukmacherskiej.

Kurs selekcji a kurs całkowity

O ile działanie kursów bukmacherskich w przypadku zakładów pojedynczych jest oczywiste, o tyle początkujący gracze często pytają o to, jak działają kursy bukmacherskie w zakładach akumulowanych. Na kuponie można bowiem umieścić kilka selekcji i obstawić je jako jeden zakład. Każdy pojedyncza selekcja ma swój kurs, który wpływa na kurs całkowity wszystkich całego kuponu. Zasada działania jest bardzo prosta: kurs całkowity to iloczyn wszystkich kursów selekcji. Posłużmy się przykładem:

Gracz dodał do swojego kuponu trzy selekcji. Kurs selekcji A to 1,50, kurs selekcji B 1,40, natomiast kurs selekcji C 2,10. Jeśli gracz zdecyduje się postawić powyższe selekcje w jednym zakładzie, wówczas kursy zostaną pomnożone: 1,50 * 1,40 * 2,10 = 4,41. W przypadku postawienia na ten kupon 100 PLN, ewentualna wygrana wyniesie 441 PLN. Kursy kombinacyjne rozbudzają wyobraźnię graczy, ponieważ wystarczy pomnożyć kursy 4-5 selekcji, aby uzyskać naprawdę wysoki kurs całkowity i zagrać o wysokie wygrane za stosunkowo niewielkie pieniądze. Oczywiście taki kupon zostanie rozliczony jako wygrany tylko wtedy, jeśli wszystkie wyniki będą obstawione prawidłowo. To oznacza, że każda kolejna selekcja w zakładzie kombinacyjnym zmniejsza prawdopodobieństwo wygranej całego kuponu.

Czytaj również:  Jak uniknąć limitów bukmacherskich?

Rodzaje kursów bukmacherskich

Na całym świecie przyjęło się kilka form zapisu kursów bukmacherskich. Najpopularniejszy jest system dziesiętny stosowany przez Europejczyków oraz system ułamkowy praktykowany w Wielkiej Brytanii. W praktyce możemy jednak wyróżnić kilka podtypów:

  • Kursy europejskie – są to kursy dziesiętne stosowane także w Polsce. Im niższy kurs, tym wyższe prawdopodobieństwo danego wyniku. 50% to kurs 2,00.
  • Kurs brytyjski – Są to kursy ułamkowe, w których pierwsza wartość informuje o potencjalnej wygranej w stosunku do stawki. A zatem kurs 2,00 w wersji brytyjskiej wynosi 1/1, ponieważ za wygraną otrzymamy równowartość stawki. W przypadku kursu 3,00 będzie to 2/1.
  • Kurs amerykański – Nieco bardziej skomplikowane są kursy amerykańskie, które dzielą się na dodatnie i ujemne. Kursy dodatnie informują o tym, ile można wygrać w przypadku postawienia określonej kwoty. Liczy się to według wzoru: Stawka * (1 + kurs amerykański / 100). Odpowiednikiem kursu 2,00 będzie +100. Kursy poniżej 2,00 są ujemne, ponieważ ewentualna wygrana nie może być w nich wyższa, aniżeli stawka zakładu. Aby przełożyć kurs amerykański na europejski wystarczy go podzielić przez 100 i dodać 1.
  • Kurs hongkoński ­– działa na tych samych zasadach, co kurs brytyjski, tyle, że jest wyrażany w formie liczbowej, a zatem 2,00 to w kursie hongkońskim 1,00, natomiast 3,00 to 2,00.
  • Kurs indonezyjski – ten rodzaj kursu jest dziesiętną formą zapisu kursów amerykańskich. Wystarczy podzielić kurs amerykański przez 100, aby uzyskać kurs indonezyjski. Przykładowo +350 to po prostu 3,50 w indonezyjskim.

W sieci można bez trudu znaleźć szybkie kalkulatory, który pozwalają przeliczać różne kursy bukmacherskie. Wiedząc również jak działają kursy bukmacherskie w poszczególnych krajach, łatwo jest przeprowadzić obliczenia w głowie. Sporo trudności sprawiają graczom jedynie kursy brytyjskie. Ułamkowy zapis jest dla nas mało intuicyjny. O ile proste kursy, typu 2,00 czy 5,00 można przełożyć bardzo prosto, o tyle już bardziej złożone kursy są dużo trudniejsze, np. 2,42 to 71/50. Rozczytanie tych kursów jest jednak bardzo proste – po prostu jest to ewentualna wygrana w odniesieniu do stawki, czyli na powyższym przykładzie za każde 50 PLN można byłoby wygrać 71 PLN.

Jak odczytywać kursy bukmacherskie?

Każdy kurs bukmacherski to po prostu prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia wyrażone w formie liczbowej. Przykładowo: 2,00 to 50%, 1,01 to 99%, natomiast 10,00 to 10%. W praktyce jednak, wartości procentowe są nieco niższe, a wszystko za sprawą marży bukmacherskiej, o której za chwilę powiemy. Wiedząc, jak działają kursy bukmacherskie łatwo jest jednak oszacować szanse na to, czy dany kupon okaże się zwycięski. Oczywiście algorytmy odpowiedzialne za ustalanie kursów są omylne, dzięki czemu istnieć mogą Value Bety, czyli realna wartość zakładu. Na podstawie analizy bukmacherskiej możemy oszacować obiektywne prawdopodobieństwo, a następnie sprawdzić, czy oferowany kurs (już z uwzględnieniem marży) jest opłacalny czy też nie.

Czytaj również:  Jak powinno wyglądać obstawianie meczów? Praktyczny poradnik

W przypadku zakładów bukmacherskich na zwycięstwo, strona oszacowana niższym kursem to faworyt, natomiast strona z kursem wyższym to underdog. Jak doskonale wiemy, w świecie sportu zdarzają się naprawdę duże zaskoczenia i każdego dnia bez trudu odnajdziemy setki meczów, w których to właśnie underdog okazał się zwycięski. Łatwo jednak zauważyć, że w ujęciu globalnym kursy dość dobrze oddają prawdopodobieństwo takiej niespodzianki. Weźmy kurs 1,10. To ok. 90% szans. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że 90 zdarzeń z kursem 1,10 zakończy się zakładanym wynikiem, podczas gdy ok. 10 zdarzeń przyniesie niespodziankę.

Czym jest marża bukmacherska?

Ruletka pierwotnie nie służyła do hazardu, a opracował ją Blaise Pascal w celu prowadzenia swoich badań nad rachunkiem prawdopodobieństwa. Dopiero bracia Blanc w 1842 roku dołożyli do ruletki słynne, zielone zero, które burzy idealną proporcję liczb parzystych do nieparzystych czy pól czerwonych do czarnych. To sprawia, że wygranie zakładu prostego nie wynosi 50%, ale 47,3%. Pole zero obniża prawdopodobieństwo trafienia zakładu prostego właśnie o 2,7%. Amerykanie poszli o krok dalej wprowadzając podwójne zero. Ma to zagwarantować kasynu zysk w szerszej perspektywie czasu.

Identycznie działa marża bukmacherska, która zwykle wynosi 2-10%. Prosty przykład, weźmy spotkanie, w którym rzeczywiście obie strony mają 50% szans na zwycięstwo. Czy spotkamy się z kursami 2,00 i 2,00? Nie. Będzie to mniej więcej 1,90 i 1,90 lub 1,95 i 1,95. Dla różnych zdarzeń sportowych bukmacherzy mogą stosować inną marżę. Jej cel jest prosty. Chodzi o to, aby w perspektywie długoterminowej to bukmacher miał przewagę nad typerami. Gracze mogą jednak walczyć z marżą bukmacherską zakładając konta u kilku bukmacherów i typując interesujące spotkania w serwisie oferującym najwyższy kurs.

Jak sprawdzić realną wartość zakładu?

Algorytmy stosowane przez bukmacherów są zawodne, ponieważ biorą pod uwagę tylko suche statystyki. Także analitycy mają swoje sposoby na to, aby ustawiać kursy w sposób najbardziej opłacalny dla bukmachera. Rodzi się zatem pytanie, jak sprawdzić realną wartość zakładu. Z pomocą przychodzi nam strategia, jaką jest Value Bet. Podstawą tej strategii jest rzetelna analiza przedmeczowa, na podstawie której możliwe będzie ocenienie prawdopodobieństwa określonego wyniku meczu. Wartości procentowe zamieniamy na liczbowe. Następnie stosujemy następujący wzór:

Wartość zakładu = prawdopodobieństwo * kurs bukmacherski

Jeśli uzyskany wynik wyniesie 1 lub powyżej, wówczas jest to wartościowy zakład, który warto zagrać. Jeśli natomiast uzyskamy wynik poniżej 1, wówczas wiemy, że ewentualna wygrana będzie niewspółmierna do ryzyka poniesienia straty. Wszystko opiera się tak naprawdę na analizie meczowej. Warunkiem niezbędnym do prawidłowego oszacowania wartości zakładu jest jak najbardziej obiektywne i rzetelne oszacowanie prawdopodobieństwa danego wyniku.

Czym właściwie są surebety?

Kursy dostępne u kilku bukmacherów mogą się znacząco różnić. To najlepszy dowód na to, że stosowane algorytmy oraz analitycy często mają odmienne zdanie, a to otwiera przed graczami nowe szanse. Można bowiem natrafić na surebety, czyli sytuacje, w których obstawiając przeciwstawne do siebie wyniki u dwóch bukmacherów można zyskać stuprocentową pewność wygranej. Surebety najczęściej dotyczą zakładów dwudrogowych, w których mamy tylko dwie możliwości.

Weźmy mecz tenisa, w którym kurs na zawodnika A wynosi 1,30 natomiast kurs na zawodnika B 3,30. U innego bukmachera zauważyliśmy nieco inne proporcje, a mianowicie: 1,10 na 6,00. Takie różnice zdarzają się bardzo rzadko, niemniej jednak, czasem można je wyhaczyć. Jeśli postawimy 100 PLN na gracza A u jednego bukmachera i 25 PLN na gracza B u drugiego, wówczas jest to surebet, czyli zakład pozbawiony ryzyka straty. Zwycięstwo zawodnika A oznacza wygraną 130 PLN, natomiast zwycięstwo zawodnika B 150 PLN. Łączna suma stawek wyniosła nas 125 PLN. W praktyce, w Polsce obstawianie surebetów stało się niemal niemożliwe w momencie wprowadzenia podatku od stawki.

Czytaj również:  Gdzie znaleźć tenis typy ekspertów?

Gdzie można porównać kursy bukmacherskie?

Im wyższy kurs bukmacherski, tym większa ewentualna wygrana. O tej jasnej jak słońce zasadzie należy pamiętać zawsze. Na rynku legalnych bukmacherów w naszym kraju działa obecnie kilkanaście różnych firm, a to sprawia, że konkurencja jest coraz większa. To dobra informacja dla graczy, którzy mogą przebierać w ofertach promocyjnych, testując nowe bonusy powitalne. Co więcej, typerzy mogą obstawiać zakłady na lepszych warunkach, wybierając ofertę tego bukmachera, który oferuje najwyższy kurs na interesujące nas zdarzenie. Rodzi się jednak pytanie, gdzie można sprawdzić i porównać dostępne kursy bukmacherskie?

Pierwszym sposobem są strony internetowe z wynikami. Bardzo często można tu znaleźć listę kursów u różnych bukmacherów, co pozwoli szybko wybrać najlepszą ofertą. Innym sposobem są serwisy tematyczne, na których często porównuje się kursy na najpopularniejsze wydarzenia sportowe. Cenną kopalnią informacji są także bukmacherskie fora internetowe, w których gracze udostępniają swoje typy bukmacherskie. Jednocześnie, gracze często informują o tym, u którego bukmachera można obstawić ich typ na najlepszych warunkach. Nie zapominajmy o tym, że wielu bukmacherów posiada oferty promocyjne, w ramach których najpopularniejsze wydarzenia dnia można obstawić z tzw. boostem, czyli podwyższonym kursem. Dobierając najwyższe kursy bukmacherskie na dane wydarzenie często można ograniczyć problem marży.

Czy można posiadać konto u kilku bukmacherów?

Jak najbardziej, wielu graczy dysponuje przynajmniej kilkoma kontami. Pierwszym argumentem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania są oczywiście liczne bonusy powitalne, takie jak: premia do pierwszej wpłaty, zakład bez ryzyka czy zakład bez depozytu. Zakładając konta w kilku serwisach bukmacherskich można oczywiście zdobyć więcej promocyjnych środków na swobodne obstawianie ulubionych wydarzeń sportowych.

Drugi argument to właśnie kursy bukmacherskie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy to, czy obstawiony przez nas zakład okaże się opłacalny. O ile jeszcze kilka lat temu korzystanie z usług kilku bukmacherach równocześnie było mocno uciążliwe, o tyle dziś jest to naprawdę proste i wygodne, a wszystko za sprawą nowoczesnych metod płatności. Dzięki nim można w kilka minut wpłacić i wypłacić pieniądze z serwisu bukmacherskich. Do tego dochodzą liczne promocje, które często pozwalają obstawić interesujące nas wydarzenie na lepszych warunkach u wybranego bukmachera.

Najważniejsze zasady obstawiania zakładów bukmacherskich

Wiedząc, jak działają kursy bukmacherskie, masz większą świadomość na temat tego, jak funkcjonują bukmacherzy. Warto wiedzieć, jak powstają i zmieniają się kursy, jakie są ich słabe strony, czym właściwie jest marża, a także jak sprawdzić opłacalność danej oferty. Na tej podstawie można wskazać kilka żelaznych zasad bukmacherki nastawionej na satysfakcjonujące wyniki. Pierwszą zasadą jest weryfikowanie dostępnych kursów poprzez analizę przedmeczową i sprawdzanie ich zgodnie ze strategią Value Bet. Druga zasada to porównywanie kursów u różnych bukmacherów i obstawianie meczu w serwisie oferującym najwyższy kurs. Trzecia zasada to korzystanie z dobrodziejstwa nowoczesnych funkcji udostępnianych nam przez bukmacherów. Chodzi m.in. o błyskawiczne płatności, które pozwalają wygodnie korzystać z usług kilku bukmacherów równolegle. To umożliwia obstawianie zakładów po najlepszych kursach.