Jak wyglądają kupony bukmacherskie i jak je układać?

Kupon bukmacherski to dowód zawarcia zakładu wzajemnego pomiędzy graczem i firmą bukmacherską. Na kuponach znajdziemy wszystkie informacje związane z obstawionym zakładem: przedmiot zakładu, stawkę, kurs, ewentualną wygraną. Gracze, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem wyników muszą w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak układać kupony bukmacherskie i na co zwrócić uwagę. W tym miejscu znajdziesz krótki poradnik zawierający wszystkie informacje na temat budowania kuponów bukmacherskich.

Czym właściwie jest kupon bukmacherski?

Zakłady wzajemne to usługa, w ramach której gracz typuje wynik wybranego zdarzenia sportowego, a firma bukmacherska zobowiązuje się wypłacić stosowną wygraną w przypadku prawidłowego wytypowania wyniku. Kupony bukmacherskie stanowią dowód zawarcia zakładów wzajemnych i zawierają wszystkie kluczowe informacje na temat tych zakładów. Niezależnie od wybranego bukmachera, kupon bukmacherski zawsze będzie wyglądał bardzo podobnie. Składa się z części obejmującej selekcje wraz z kursami bukmacherskimi, okienka, w którym wpisuje się stawkę zakładu, a także z części informacyjnej, w której pojawią się informacje na temat zawieranego zakładu.

Kupony bukmacherskie dzielimy na pojedyncze, kombinacyjne oraz systemowe. Różnią się one liczbą zdarzeń oraz sposobem rozliczania zakładu. W dalszej części artykułu opowiemy o tym, czym różnią się poszczególne kupony bukmacherskie. Jeszcze kilka lat temu nie było możliwości wycofania zawartego kuponu. Obecnie legalni bukmacherzy oferują graczom funkcję Cash Out, w ramach której można przerwać zakład przed czasem, odbierając mniejszą, ale gwarantowaną wypłatę. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę w świecie bukmacherski, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, jak tworzyć własne kupony bukmacherskie.

Z jakich elementów składają się kupony bukmacherskie?

Każdy kupon bukmacherski składa się z kilku kluczowych informacji, na podstawie których możliwe staje się rozliczenie zakładu po zakończeniu obstawianych wydarzeń sportowych. Oto najważniejsze składowe, które znajdziemy na wszystkich kuponach:

 • Selekcje z kursami bukmacherskimi – każdy typowany wynik meczu jest określany kursem, na podstawie którego obliczana jest ewentualna wygrana. Każdy typ dodany do kuponu to właśnie selekcja. W zakładzie pojedynczym znajdziemy tylko jedną selekcję, podczas gdy kupony akumulowane i systemowe mogą ich posiadać nawet kilkadziesiąt.
 • Całkowity kurs – kurs na kuponie bukmacherskim wyznacza wraz ze stawką ewentualną wygraną. W zakładach kombinacyjnych, kurs całkowity to iloczyn kursów poszczególnych selekcji.
 • Stawka – zawarcie zakładu bukmacherskiego wymaga uiszczenia odpowiedniej stawki. Po przemnożeniu stawki przez kurs całkowity uzyskujemy EW, czyli ewentualną wygraną. To kolejny obowiązkowy element każdego kuponu.
 • Informacje o podatkach – legalni bukmacherzy w Polsce są zobowiązani do odprowadzania podatku. Każdy zakład jest uszczuplany o 12% podatku od stawki, o czym jesteśmy informowani na kuponie. Ponadto, jeśli EW będzie przekraczała próg 2280 złotych, gracz jest informowany o tym, że ewentualna wygrana zostanie uszczuplona o podatek 10% od wygranej.
 • ID kuponu – każdy kupon bukmacherski posiada swój odrębny numer identyfikacyjny, a także datę zawarcia. Na tej podstawie można wynajdywać zakłady w bazie bukmachera, a także zgłaszać wszelkie wątpliwości i protesty związane z rozliczeniem kuponu.

Jak już mówiliśmy, niezależnie od bukmachera, kupony bukmacherskie wyglądają bardzo podobnie i zawierają te same informacje. Dzięki temu, gracz, który zrozumie podstawy tworzenia kuponów, będzie w stanie obstawiać zakłady u każdego bukmachera.

Rodzaje kuponów bukmacherskich

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zakładów bukmacherskich w zależności od liczby zdarzeń oraz sposobu ich rozliczania. Najprostsze są zakłady pojedyncze zwane również singlami, które zawierają tylko jeden typ. Bardziej skomplikowane są zakłady kombinacyjne oraz systemowe, na których można umieścić wiele selekcji. Poniżej omawiamy poszczególne rodzaje kuponów bukmacherskich wraz z przykładami, a także zasady ich rozliczania.

Zakład pojedynczy

Zakład pojedynczy nazywany również singlem to najprostszy zakład bukmacherski, w którym typujemy wynik jednego zdarzenia sportowego. Iloczyn stawki zakładu oraz kursu przypisanego do wybranej selekcji to ewentualna wygrana. Załóżmy, że gracz typuje wynik meczu Polska – Irlandia, typując zwycięstwo Polski po kursie 2,20. Gracz stawia na swój kupon 10 złotych. Od tej kwoty odjęty zostanie podatek 12% od stawki, czyli finalnie stawką końcową będzie 8,80. Ewentualna wygrana to: 8,80 * 2,20 = 19,36 złotych. Jeśli Polska wygra z Irlandią, taka kwota wpłynie na konto gracza.

Zakład kombinacyjny

Zakład kombinacyjny ma wiele nazw: kombi, AKO, taśma – to najpopularniejsze z nich. Taki kupon składa się z przynajmniej dwóch selekcji. Kursy każdej selekcji mnożą się, tworząc kurs całkowity. Oto przykład: gracz obstawia zwycięstwo Polski po kursie 2,20, remis w meczu Niemcy – Francja po kursie 3,10, a także zwycięstwo Portugalii z Mołdawią po kursie 1,45. Kurs całkowity kuponu to: 2,20 * 3,10 * 1,45 = 9,89. Gracz obstawia na ten kupon 50 PLN, z czego 6 złotych zostanie odliczone jako podatek, a zatem stawka końcowa to 44 złote. EW wynosi: 44 * 9,89 = 435,16 złotych.

Czytaj również:  Czym jest bonus powitalny i jak go dostać?

To właśnie bardzo wysokie wygrane zachęcają graczy do obstawiania zakładów kombinacyjnych. Jak łatwo się jednak domyślić, wygranie takiego kuponu wcale nie jest zadaniem prostym, ponieważ kupon zostanie rozliczony jako wygrany tylko wtedy, gdy wszystkie obstawione selekcje zakończą się po naszej myśli. Załóżmy, że na kuponie kombi znajdzie się 10 selekcji i tylko 1 z nich okaże się przegrana. Taki kupon zostanie rozliczony jako przegrany i nie przyniesie graczowi nawet złotówki. Zakłady kombinacyjne z wieloma zdarzeniami są określane potocznie taśmami lub tasiemcami.

Zakład systemowy

Zakład systemowy to swoiste połączenie zakładów pojedynczych i kombinacyjnych. Na jednym kuponie można bowiem budować dowolne zakłady z wcześniej dobranych selekcji. Posłużmy się powyższym przykładem, a zatem: : gracz obstawia zwycięstwo Polski po kursie 2,20, remis w meczu Niemcy – Francja po kursie 3,10, a także zwycięstwo Portugalii z Mołdawią po kursie 1,45. Z tych trzech selekcji można zbudować w sumie aż 7 zakładów:

 • Single na wygraną Polski po kursie 2,20,
 • Single na wygraną Portugalii po kursie 1,45,
 • Single na remis Francji i Niemiec po kursie 3,10,
 • AKO na wygraną Polski i Portugalii po kursie 3,19,
 • AKO na wygraną Polski i remis Francji z Niemcami po kursie 6,82,
 • AKO na wygraną Portugalii i remis Francji z Niemcami po kursie 4,50,
 • AKO na wygraną Polski i Portugalii oraz remis Francji z Niemcami po kursie 9,89,

Co ważne, każdy z powyższych zakładów wymaga osobnej stawki. Załóżmy, że gracz postawi 10 zł na każdy powyższy zakład. Wkład własny wyniesie 70 zł, a po odliczeniu podatku suma stawek końcowych to 61,60 zł. Co szczególnie ważne, w przypadku tak skonstruowanego zakładu systemowego nie wszystkie mecze muszą zakończyć się po naszej myśli. Załóżmy, że Polska i Portugalia wygrała swoje mecze, ale spotkanie Francji i Niemiec zakończyło się wygraną Trójkolorowych, co oznacza, że ten typ okazał się źle wytypowany. Tak będzie wyglądało rozliczenie kuponu:

 • Single na wygraną Polski – wygrana 19,36 zł
 • Single na wygraną Portugalii – wygrana 12,76 zł
 • Single na remis Francji i Niemiec – przegrana
 • AKO Na wygraną Polski i Portugalii – wygrana 28,07 zł
 • Pozostałe zakłady AKO są przegrane.
Czytaj również:  Bukmacher bonus – wszystkie ciekawe bonusy Superbetu

W sumie, wygrana gracza wyniosła 60,19 zł, co przy wkładzie 70 zł oznacza stratę 9,81 zł. Weźmy jednak sytuację, w której po myśli gracza zakończyłyby się wyniki spotkań Portugalia – Mołdawia i Francja – Niemcy. Tutaj również weszłyby 2 na 3 mecze, a mimo to, gracz zanotowałby zysk. Kupony bukmacherskie z zakładami systemowymi obstawia się w następujący sposób: najpierw dobieramy interesujące nas selekcje, następnie na kuponie wybieramy opcję: „system” lub „systemowy”, a następnie przechodzimy do budowania bloków. Można również automatycznie wybrać wszystkie możliwe kombinacje, ale przy wielu zdarzeniach oznacza to bardzo wysoki wkład.

kupony bukmacherskie

Jak zbudować kupon bukmacherski?

Aby obstawić zakład bukmacherski, w pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać spotkania, których wyniki chcemy wytypować. W tym celu najpierw wybieramy dyscyplinę sportu, a następnie rozgrywki w ramach, których rozgrywany będzie interesujący nas mecz, np. Premier League, gdy chcemy obstawić mecz ligowy pomiędzy Manchesterem United i Manchesterem City. Wyświetli nam się prosty zakład 1×2 czyli: zwycięstwo gospodarza, remis, zwycięstwo gości. Każda z opcji jest oszacowana odpowiednim kursem. Obok znajduje się okienko, które pozwala przejść do zakładów szczegółowych, np. liczby bramek, liczby rzutów rożnych czy strzelców bramek.

Jeśli chcesz obstawić zakład pojedynczy, wybierz tylko jedną selekcję, a następnie przejdź do kuponu, wybierz stawkę zakładu i potwierdź swój kupon. Niektórzy bukmacherzy oferują graczom zakładki, przez co możesz wybrać kilka typów z jednego meczu w celu szybkiego obstawienia kilku zakładów pojedynczych. Jeśli chcesz obstawić zakład AKO lub systemowy najpierw wybierz wszystkie selekcje, które mają znaleźć się na kuponie bukmacherskich, a następnie przejdź do okna kuponu. Po wyborze stawki wystarczy potwierdzić kupon i czekać na jego rozliczenie po zakończeniu spotkań.

kupony bukmacherskie

Kupony bukmacherskie na zakładach na żywo

Wiele emocji oferuje obstawianie zakładów bukmacherskich na żywo. To świetna propozycja dla kibiców, którzy oglądają mecze i chcą wykorzystać wiedzę o ich przebiegu do zbudowania kuponu bukmacherskiego. Tworzenie kuponów na żywo nie różni się od obstawiania zakładów dostępnych w ofercie przedmeczowej. Wystarczy wybrać odpowiednie selekcje, a następnie stawkę. Jednakże w przypadku zakładów na żywo, kupon wygląda nieco inaczej, a mianowicie, pojawia się opcja: akceptuje zmiany kursów. W trakcie trwania meczu kursy dynamicznie ulegają zmianom, a przed potwierdzeniem kuponu odliczane jest kilka lub kilkanaście sekund. Jeśli w tym czasie zmieni się kurs, kupon nie zostanie zatwierdzony, chyba że wybierzesz opcję akceptacji zmian.

kupony bukmacherskie

Jak działa funkcja Cash Out?

Jeszcze kilka lat temu nie było sposobu za zamknięcie obstawionego kuponu bukmacherskiego przed czasem. Trzeba było zaczekać na rozliczenie wszystkich spotkań, które były obstawione na kuponie. Dzisiaj, legalni bukmacherzy oferują swoim klientom funkcję Cash Out, w ramach której możliwe jest zamknięcie zakładu przed czasem. Funkcja Cash Out ocenia, jak blisko jest do pozytywnego zakończenia zakładu i proponuje wygraną, którą można wypłacić już teraz. Załóżmy, że obstawiłeś wygraną Polski z Irlandią, a EW wynosi 100 zł. Jest 76 minuta meczu, a Polska wygrywa 2-0. Jesteś o krok od wygranej, a Cash Out proponuje Ci 78 zł wypłaty już teraz. Jeśli obawiasz się, że Irlandia zdoła strzelić dwie bramki na wagę remisu, możesz zamknąć zakład już teraz, akceptując mniejszą, ale gwarantowaną wygraną. Funkcja Cash Out działa również przy zakładach AKO, np. gdy 2 z 3 zdarzeń zakończyły się po Twojej myśli.

Czytaj również:  Zapowiedź Eurobasket 2022

Promocje na kuponach bukmacherskich

Bukmacherzy prześcigają się w tworzeniu ciekawej oferty promocyjnej, która przyciągnie graczy i zachęci ich do obstawiania zakładów w konkretnym serwisie. Wiele z tych promocji pozwala tworzyć kupony bukmacherskie na lepszych warunkach. Oto niektóre z popularnych promocji:

 • Brak podatku od stawki – wielu bukmacherów umożliwia swoim klientom obstawienie niektórych kuponów bez podatku od stawki. Taki podatek wciąż jest płacony, ale z kieszeni bukmachera, dzięki czemu, gracze nie tracą 12% jeszcze przed zawarciem zakładu. W takich promocjach zawsze należy zwrócić uwagę na to, jakie warunki musi spełniać kupon.
 • Mnożnik kursowy – to bardzo popularna promocja, w ramach której gracze mogą wykorzystać bonusowy mnożnik, który zwiększy kurs całkowity na kuponie, co oczywiście pozwala powalczyć o znacznie wyższe wygrane.
 • Bezpieczny kupon – w ramach tej promocji można postawić kupon z opcją zwrotu pieniędzy w przypadku przegranej. Jest to tzw. cashback. Przykładem takiej promocji jest zakład bez ryzyka, który często można otrzymać w ramach promocji powitalnej.
 • Premie do zakładów AKO ­– wielu bukmacherów premiuje graczy obstawiających klasyczne „taśmy” z wieloma zdarzeniami. Jeśli taki zakład zostanie rozliczony jako wygrany, gracz otrzyma premia w wysokości zależnej od liczby zdarzeń na kuponie.

Tworząc kupony bukmacherskie pod kątem promocji gracze zawsze powinni zwracać uwagę na kluczowe warunki promocji zapisane w regulaminie. Chodzi tu o minimalny kurs całkowity oraz minimalny kurs pojedynczej selekcji na kuponie. Regulamin może również wyznaczyć minimalną liczbę selekcji potrzebną do skorzystania z promocji. Na bardzo podobnych warunkach działa zresztą warunek obrotu, którym objęte są niemal wszystkie bonusy bukmacherskie.

Czy warto obstawiać kupony bukmacherskie innych graczy?

Nie masz pomysłu na kupony bukmacherskie? Zawsze możesz zainspirować się typami innych graczy. Są one dostępne chociażby na ligach typerów czy też forach bukmacherskich. Prym wiodą oczywiście popularne „taśmy” czyli zakłady kombinacyjne z wieloma zdarzeniami, z pomocą których można powalczyć o naprawdę duże wygrane przy stosunkowo niskim wkładzie własnym. Należy jednak pamiętać, że każda kolejna selekcja na kuponie znacząco wpływa na prawdopodobieństwo pozytywnego rozliczenia kuponu. W przypadku pięciu zdarzeń takie prawdopodobieństwo mocno maleje, nawet w przypadku gdy są to same „pewniaki” po niskich kursach.

Czy warto kopiować kupony bukmacherskie tworzone przez innych graczy? No cóż, jeśli interesuje Cię gra ukierunkowana na satysfakcjonujące wyniki, kupony bukmacherskie powinieneś tworzyć samodzielnie w oparciu o wcześniejsze analizy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaoszczędzić nieco czasu i sprawdzić analizy zrealizowane przez innych graczy. Kupony bukmacherskie innych typerów mogą być inspiracją do tworzenia własnych kuponów. Jak najbardziej możemy z nich skorzystać, ale w gruncie rzeczy zawsze warto bazować na swojej wiedzy o sporcie.

kupony bukmacherskie

Jak skutecznie układać kupony bukmacherskie?

Nie ma jednej i sprawdzonej recepty na to, jak budować zwycięskie kupony bukmacherskie. Można jedynie stosować się do wskazówek bardziej doświadczonych graczy, którzy wskazują na ważną rolę analizy przedmeczowej, która pozwala obliczyć realną wartość zakładu (value bet). Bardzo istotnym czynnikiem jest także strategia stawkowania, w której bierze się pod uwagę stopień ryzyka. Powyższe kwestie można jednak pominąć, jeśli chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie wyłącznie dla większych emocji odczuwanych podczas oglądania wydarzeń sportowych. W takiej sytuacji możesz budować kupony bukmacherskie wedle własnej inwencji, intuicji czy sympatii do konkretnych zespołów czy zawodników. Kto wie, może zbudowana przez Ciebie „taśma” okaże się szczęśliwa?