Sprawdź darta i jego rodzaje gier

Z roku na rok dart rodzaje gier cieszą się coraz większą popularnością. Z pewnością każdy z nas choć raz w życiu zetknął się z grą w lotki. Jednak co ciekawe, dyscyplina ta coraz chętniej wybierana jest również przez wielbicieli zakładów wzajemnych. Jakie są główne zasady tej znanej nam z pubów gry i jak to się przekłada na zakłady wzajemne? Zapoznaj się z poniższym artykułem, a znajdziesz w niej wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą ci wygrywać na typowaniu darta.

dart rodzaje gier

Choć wielu bywalców pubu gra w darta według własnych ustaleń, to w rzeczywistości również w tej grze obowiązują ściśle określone zasady. Gracze mogą wybrać jedną z gier, wśród których najpopularniejszą jest 501. Poza tym, zawodnicy mogą grać w cricket, shanghai oraz eliminator. Niezależnie od tego, na którą grę się zdecydujesz, musisz pamiętać, że gra ta wymaga maksymalnego skupienia, celnego oka i odpowiedniej taktyki.

Jak grać w darta? – dart rodzaje gier

Zdecydowanie najpopularniejszą grą w darta jest 501 double out. W tej grze udział bierze dwóch zawodników lub podczas spotkań drużynowych dwa duety. Każdy zawodnik (lub para w przypadku turniejów drużynowych). Głównym założeniem gry jest wyzerowanie punktów, a każde trafienie prowadzi do odjęcia punktów z wartości początkowej. Aby określić, który zawodnik rozpocznie grę, gracze celują w tarczę. Ten zawodnik, który strzeli możliwie jak najbliżej środka tarczy, ten rozpoczyna grę. Gdy obaj gracze trafią lotką w sam środek tarczy, wówczas rzucają do skutku, aż uda się wyłonić zawodnika zaczynającego grę. Co ważne, ten zawodnik, który rozpocznie pierwszą partię, będzie w kolejnej turze rzucał jako drugi.

Do końca rozgrywki punktowanie nie należy do skomplikowanych. Punkty są odejmowane od wartości początkowej. Najważniejszym punktem całych rozgrywek jest zakończenie podczas którego gracze mają za zadanie trafić dokładnie taką wartość punktów, by wyzerować punkty. Jednak co ważne, w rozgrywkach double out ostatni rzut nie może trafić w pole pojedynczej liczby. Należy strzelać w wartość podwójną. W przeciwnym wypadku wystąpi tzw. fura. Co ważne, jeśli przekroczymy wartość punktów, które zostały do trafienia, gra nie zostanie zakończona.

Czytaj również:  Gdzie znajdziemy typy piłkarskich ekspertów?

Wszyscy zawodnicy, którzy planują grać w darta muszą doskonale liczyć. Nawet jedno przestrzelenie pola może skutkować tym, że zejście do wymaganego 0 może się okazać naprawdę problematyczne.

Najważniejsze turnieje w darta – dart rodzaje gier

Tym, co przyciąga największą liczbę kibiców i typerów są turnieje, a co ciekawe, tych jest naprawdę wiele. Jednak organizacją tych najważniejszych są Professional Darts Corporation. A jakie są najważniejsze wydarzenia?

Mistrzostwa świata to zdecydowanie najważniejszy turniej dla wszystkich zawodników. Odbywa się na przełomie roku, a swój początek miał w 1978 roku. Podczas tego turnieju puchar mistrza należał do Walijczyka Leightona Reesa.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w świecie darta jest Premier League Darts. Tegoroczna edycja tego turnieju rozpoczęła się w kwietniu. Turniej ten uznawany jest za jeden z najbardziej cenionych przez wszystkich zawodników. W pierwszym etapie spotyka się ze sobą 10 najlepszych zawodników, którzy rywalizują ze sobą w systemie każdy z każdym. Dopiero po przejściu wszystkich tych spotkań najlepsi zawodnicy przechodzą do fazy pucharowej. Głównym założeniem Premier League Darts jest wyłonienie zawodnika, który jest w stanie utrzymać wysoką formę na długim dystansie.

W 2010 roku swój początek miały rozgrywki World Cup of Darts. Miłośnicy darta najchętniej oglądają właśnie te rozgrywki. Podczas turnieju wyłaniane są najlepsze dartowskie pary na świecie. Zawodnicy w ramach tego turnieju występują w barwach narodowych. Do rywalizacji przystępują 32 duety ze wszystkich zakątków świata. Co ważne, w tych zawodach można spotkać również zawodników z Polski.

Jak typować darta?

Gracze decydujący się na typowanie darta mogą skorzystać z propozycji większości bukmacherów. Choć oferta za tę dyscyplinę nie jest tak rozbudowana, jak w przypadku piłki nożnej czy siatkówki, to również daje możliwość typowania ciekawych rynków. Sama oferta rynków jest do siebie zbliżona u większości operatorów zakładów wzajemnych. Również wysokość kursów jest zbliżona. Chcąc uzyskać jak najwyższą wygraną warto skorzystać z możliwości, jakie dają promocje u legalnych polskich bukmacherów.

Czytaj również:  Nasze typy MLB – jak obstawiać baseball?

Jednym z najciekawszych zakładów w darcie jest zakład na zwycięzcę. W zależności od preferencji możesz wytypować zakład na zwycięzcę danego spotkania lub zdecydować się na typowanie zakładu długoterminowego, na zwycięzcę całego turnieju. Aby zwiększyć swoją szansę na wygraną, powinieneś wiedzieć, którzy zawodnicy są uznawani za najlepszych w turnieju. Wśród tych najważniejszych nazwisk wyróżnić można m.in. Crafty Cockney, The Power, The Golden Girl, John Part, Raymond van Darneveld, Phil Taylor oraz Trina Gulliver.

Warto przy tym pamiętać, że najlepsi zawodnicy trzymają formę przez wiele lat, co sprawia, że przez wiele sezonów mogą zajmować najwyższe pozycje w rankingach.