Najwyższa wygrana w piłce nożnej

Wyniki meczów piłkarskich, w których pada wiele bramek, zwyczajowo określa się mianem wyników hokejowych. Jednak jeśli chodzi o najwyższe wygrane w piłce nożnej, bliżej im do wyników koszykarskich. W tym miejscu przyjrzymy się historycznym wynikom, które zapisały się na kartach historii właśnie ze względu na rekordową liczbę bramek. Sprawdzimy także, jaka była najwyższa wygrana w piłce nożnej jeśli chodzi o polską reprezentację.

Najwyższa wygrana w piłce nożnej

Zacznijmy od najwyższego wyniku oficjalnego spotkania. Mamy rok 2002 i ostatnią kolejkę rozgrywek play-off o mistrzostwo ligi madagaskarskiej. Mierzą się przeciwko sobie zespoły AS Adema i SOE Antananarivo. SOE w piątej kolejce zostali skrzywdzeni przez sędziego, który podyktował wątpliwy rzut karny, z którego padła bramka wyrównująca. Bramka ta sprawiła, że SOE straciło szanse na mistrzostwo, natomiast AS Adema przed ostatnim meczem była pewna mistrzostwa kraju.

Drużyna SOE Antananarivo stwierdziła, że sędzia pozbawił ich szansy na mistrzostwo, a kibiców wielkiego spektaklu, w którym dwie drużyny walczyłyby o trofeum. W ramach protestu postanowili przez całe spotkanie strzelać sobie gole samobójcze. Zaczynamy od środka, piłka do obrońców, obrońcy ładują piłkę do własnej bramki. W pierwszej połowie było 75:0, a mecz zakończył się wynikiem 149:0. Piłkarze AS Adema początkowo próbowali odebrać rywalom piłkę, ale potem przyglądali się jedynie, jak ich rywale strzelają sobie kolejne bramki samobójcze. Trener SOE został ukarany wykluczeniem na okres trzech lat. Kary objęły także kilku piłkarzy, którzy strzelili najwięcej samobójów.

Mikronezja – 114 bramek w trzech meczach

Młoda reprezentacja Mikronezji postanowiła w 2015 roku wziąć udział w Igrzyskach Pacyfiku. Możemy śmiało stwierdzić, że w porównaniu z tym zespołem nawet San Marino miałoby szanse na wykręcenie naprawdę wysokiego wyniku. Zespół Mikronezji przegrał 46:0 z Vanuatu, 38:0 z Fidżi oraz 30:0 z Tahiti. Od tej pory, zespół Mikronezji U23 nie występował już na arenie międzynarodowej i trudno się dziwić. Porażka 46:0 to naprawdę niechlubny wynik i ciężko sobie wyobrazić taki wynik nawet w przypadku spotkania amatorów z zawodowym zespołem.

Czytaj również:  Jak obstawiać mecz Niemcy Anglia

Najwyższe wyniki w meczach reprezentacji Polski

A jaka była najwyższa wygrana w piłce nożnej reprezentacji Polski? 1 kwietnia 2009 roku reprezentacja Polski mierzyła się przeciwko San Marino w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2010. W poprzednim spotkaniu reprezentacja Polski wygrała ledwie 2:0, co było uznane za bardzo wstydliwy wynik. Tym razem było dużo lepiej, a konkretniej, 5 razy lepiej. Polska wygrała 10:0, a do siatki rywali trafiało dwóch Lewandowskich – Mariusz i Robert. Najwięcej bramek w tym meczu zdobył Ebi Smolarek kompletując hat-tricka. Jeśli chodzi o najbardziej wstydliwy mecz, jest to spotkanie Danii – Polski z 1948 roku, przegrane aż 8:0. Nasza kadra była wówczas w fazie budowania po II wojnie światowej.

Rekordowe mecze w historii Ligi Mistrzów

Sporo działo się także w pucharach europejskich. Najwyższa wygrana w piłce nożnej w historii Ligi Mistrzów pochodzi z 1973 roku. Zespół FC Dinamo pokonał Crusaders aż 11:0. Mieliśmy także kilka wyników po 10:0, m.in. w spotkaniu Benfiki z Dudelange w 1965 roku czy też Manchesteru United przeciwko Anderlechtowi w 1956 roku. W historii najwyższych wyników w Lidze Mistrzów zapisał się także polski zespół. W 2016 roku Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z Borussią Dortmund 8:4. Dwanaście goli w jednym meczu Ligi Mistrzów padło także w 1969 roku, kiedy to zespół Feyenoordu rozgromił KR Reykjavik aż 12:2.

Najwyższe wyniki na piłkarskich Mistrzostwach Świata

Jeśli chodzi o historię mundialu, najwyższa wygrana w piłce nożnej miała miejsce w 1954 roku, kiedy to Węgry pokonały Koreę Południową 9:0. Na tym samym Mundialu Korea Południowa przegrała jeszcze 7:0 z Turcją. Węgry to kraj, który zapisał się kilkoma wysokimi wynikami. W roku 1982 zespół ten rozgromił Salwador aż 10:1. W przypadku polskiego futbolu, najwyższa wygrana w piłce nożnej na mistrzostwach świata to wynik 7-0 przeciwko Haiti. W 1974 roku „Orły Górskiego” sięgnęły po brązowy medal Mundialu. Trudno zapomnieć wynik półfinału MŚ z 2014 roku, kiedy to reprezentacja Niemców zdemolowała Brazylię aż 7:1.

Czytaj również:  Jak typować mecz Portugalia vs Hiszpania?

Wysokie wyniki w piłce nożnej

Rekordowe wyniki w meczach piłki nożnej nie zawsze były efektem bardzo dobrej gry z jednej strony i katastrofalnej gry rywali. W historii mieliśmy także niechlubne przypadki sprzedanych meczów, w których padały astronomiczne wyniki, które wpływały na mistrzostwo kraju. Tyczy się to jednak bardziej egzotycznych lig, w których tego typu sytuacje zdarzają się wciąż dosyć często. Obecnie, rzadko obserwujemy wyniki dwucyfrowe. Nawet gdy wielki klub podejmuje półamatorów w rozgrywkach pucharowych, takie mecze kończą się wynikiem 5:0, czasem 6:0 i wyższym. Jednakże trenerzy odradzają swoim piłkarzom strzelanie większej liczby goli. Jest to bardzo frustrujące dla rywali, którzy z bezradności zaczynają ostro faulować, co może zakończyć się kontuzją.