Wszystko na temat Cracovia Kraków i czy warto ją typować

Cracovia Kraków to drużyna, która powstała w 1906 roku. Jest to najstarszy istniejący klub w Polsce. Swoje spotkania rozgrywają przy ulicy imienia Józefa Kałuży, a więc klubowej legendy. Popularne Pasy to drużyna, która 5 razy w swojej historii zdobywała tytuł mistrza Polski, a to uprawnia ją do posiadania srebrnej gwiazdki umieszczonej na koszulkach nad herbem klubu. Poza tym to jednokrotny zwycięzca Pucharu Polski, a także jednokrotny zdobywca Superpucharu Polski.

Historia i obecny sezon

Od sezonu 2013/2014 Cracovia futbol club występuje na poziomie najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Jest to ich zatem 10 sezon z rzędu w ekstraklasie. W tym czasie 3-krotnie udawało im się reprezentować nasz kraj w eliminacjach do europejskich pucharów. Za każdym razem jednak z miernym skutkiem, gdyż odpadali już w 1 rundzie.

W obecnym sezonie drużyna, którą prowadzi Jacek Zieliński zajmuje dobre 8 miejsce po 17 rozegranych meczach z szansami na walkę o ligowe podium. Ich strata do 3 w tabeli Widzewa Łódź wynosi tylko 4 punkty. Co ciekawe w tym sezonie Pasy, obok Rakowa Częstochowa są drużyną, która jak do tej pory straciła najmniej bramek spośród wszystkich 18 drużyn. Bramkarze Cracovii tylko 12 razy musieli wyciągać piłkę z siatki.

Warto jednak cofnąć się do początków istnienia klubu i jej pierwszych dokonań, ponieważ historia drużyny z Krakowa jest bardzo interesująca. Swój pierwszy tytuł mistrzowski Pasy wywalczyły już w 1921 roku, choć wówczas obowiązywała zupełnie inna formuła gry i losy ówczesnego sezonu mogły potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby nie trwająca wówczas wojna polsko – bolszewicka. Wówczas jednak dał o sobie znać Józef Kałuża, prawdziwa legenda piłki krakowskiej, który w 8 meczach zdobył aż 9 bramek.

Formuła ligowa w Polsce rozpoczęła się po paru latach i Pasy zadebiutowały w niej w sezonie 1928/29. Już na inaugurację udało im się odnieść niezwykle okazałe zwycięstwo nad Pogonią Lwów aż 6:0, a cały sezon zakończyli na bardzo dobrej 4 pozycji. Na kolejny mistrzowski tytuł nie musieli czekać zbyt długo. Do momentu wybuchu I wojny światowej aż 3 razy byli najlepszym klubem w Polsce. Były to lata 1930, 1932, a także 1937. Po zakończeniu wojny, konkretnie w 1948 roku Pasy zdobyły 5, a zarazem swój ostatni tytuł mistrza Polski. Zatem na byt najlepszym w kraju czekają już prawie 75 lat.

Czytaj również:  Kto może zagrać w finale Ligi Mistrzów? Nasze typy na finał LM

Co jeszcze mieści się w klubowej gablocie?

Sezon 2019/2020 dla Cracovii Kraków był jednym z najlepszych w całej historii. Wówczas to udało im się zdobyć aż 2 trofea. 24 lipca 2020 roku na stadionie w Lublinie pokonali 3:2 po dogrywce Lechię Gdańsk, czym sięgnęli po swój pierwszy triumf w Pucharze Polski.

Nieco ponad 2 miesiące później na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie mistrz Polski Legia Warszawa podjął zdobywcę Pucharu Polski, a więc Cracovię Kraków w meczu o Superpuchar kraju. Po 90 minutach gry na tablicy świetlnej widniał remis bezbramkowy, a o zwycięstwie musiały zadecydować rzuty karne, które lepiej egzekwowali piłkarze wówczas Michała Probierza.

Oba te trofea są ostatnimi, jakie zdobyła Cracovia w swojej historii.

Noworoczny pojedynek

Jak każda z drużyn, taki i Cracovia ma swoje tradycje. Jedną z takich jest niewątpliwie noworoczny pojedynek pomiędzy 1, a 2 drużyną Pasów. Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 12, a całość ma charakter mocno świąteczny, ponieważ w grze udział bierze klubowa maskotka, a więc “Pasiasty Lajkonik”. Początki tej tradycji sięgają niemal już 100 lat wstecz, kiedy to piłkarze tego klubu wracając z sylwestra postanowili pójść na boisko i w samo południe pograć w piłkę. Tak zostało już do dzisiaj. Także i pierwszego dnia 2023 roku planowane jest takie spotkanie.

Ponad 100 lat i 100 różnych kadencji trenerów

Od 1906 roku aż do dzisiaj Cracovia aż 99 razy zmieniała trenerów. Obecnym jest Jacek Zieliński, który pełni swoją 2 kadencję. Wcześniej prowadził drużynę w latach 2015-2017. W dużej liczbie byli to trenerzy z naszego kraju, aczkolwiek nie zabrakło również nazwisk zagranicznych, zwłaszcza w początkowym okresie trwania klubu. Po drodze przewinęli się szkoleniowcy z takich krajów, jak Anglia, Austria, Czechy, Ukraina, Królestwo Węgier. Ostatnim zagranicznym trenerem w Krakowie był Jurij Szatałow w sezonie 2010/2011. Od tego czasu rolę trenera pełniło 7 różnych polskich szkoleniowców.

Czytaj również:  Jak wyglądają zakłady eurowizja bukmacherzy 2022

Zastrzeżony numer

4 stycznia 2005 roku odbyło się spotkanie ówczesnego papieża Jana Pawła II z piłkarzami i sztabem szkoleniowym klubu. Wówczas doszło do zastrzeżenie numeru 1. Wiadome jest, że jedyny polski papież znany jako Karol Wojtyła był przez długi czas swojego życia wiernym kibicem Pasów, stąd taka decyzja.

niemcy anglia

Inne ciekawostki

Jeśli chodzi o ciekawostki historyczne związane z Cracovią to warto powiedzieć o takich sprawach, jak najwyższa wygrana, najwyższa porażka i kilka innych. Oto najciekawsze z nich:

  • 25.11.2013 – najwyższa porażka ligowa – 1:6 z Lechem Poznań
  • 02.10.2016 – najwyższa wygrana ligowa – 6:0 z Koroną Kielce
  • Najdroższy transfer w historii – Bartosz Kapustka za 5 mln euro do Leicester City