Czy warto obstawiać skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to dyscyplina ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców. To efekt wielkich sukcesów odnoszonych przede wszystkim przez Adama Małysza oraz Kamila Stocha. Dyscyplina ta jest całkiem przyjemna do oglądania, ale czy stanowi dobrą propozycję dla typerów? No cóż, tutaj na pewno musimy uwzględnić szereg charakterystycznych czynników, które sprawiają, że obstawianie skoki narciarskie bywa naprawdę trudne.

Skoki narciarskie – najważniejsze informacje o dyscyplinie

Skoki narciarskie są rozgrywane w okresie zimowym (Puchar Świata) oraz w okresie letnim (Letnie Grand Prix). Jednak zainteresowanie kibiców przyciąga przede wszystkim sezon zimowy rozgrywany od listopada do marca na skoczniach w kilkunastu krajach. Pojedyncze zawody Pucharu Świata składają się trzech sesji treningowych, kwalifikacji oraz dwuseryjnych zawodów.

W zawodach bierze udział 50 zawodników, a do drugiej serii awansuje najlepsza trzydziestka, która otrzyma punkty (od 100 do 1) do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zwycięzca klasyfikacji otrzyma Kryształową Kulę.

Zawodnicy starają się oddać jak najdłuższy skok, ale bardzo istotne są także noty od sędziów (maksymalnie 20 punktów od jednego sędziego). Punkty za styl przyznaje pięciu sędziów, ale do noty końcowej wchodzą trzy oceny, dwie skrajne są odrzucane.

Na punktację wpływać mogą także dwa inne czynniki: rekompensata za wiatr (dodatnie punkty za wiatr niekorzystny i ujemny punkty za korzystne) oraz punkty za belkę (jeśli belka zostanie podwyższona w trakcie konkursy, punkty są odejmowane, a jeśli obniżona, punkty są dodawane). Poza konkursami indywidualnymi mamy także konkursy drużynowe oraz klasyfikację generalną Pucharu Narodów.

Obstawianie skoki narciarskie – Czym charakteryzują się skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to dyscyplina emocjonująca i przyjemna do oglądania, ale w ostatnich latach stała się ona dość skomplikowana. Przeliczniki za wiatr, punkty za belkę, restrykcyjne wymogi związane ze sprzętem i wynikające z tego częstsze dyskwalifikacje – to sprawia, że osoby po raz pierwszy oglądające skoki narciarskie często czują się zagubione i nie wiedzą, dlaczego poszczególni zawodnicy zajmują takie, a nie inne miejsce.

Najbardziej uwypuklone jest to na skoczniach mamucich, gdzie zawodnik, który skoczy na 190 m może wyprzedzić tego, który poleci na 230 m. Ma to wpływ także na obstawianie skoki narciarskie i wymaga od typerów dobrej znajomości dyscypliny. 

Jakie zakłady można obstawiać w skokach narciarskich?

Najpopularniejsze są zakłady na zwycięzcę i podium konkursy. W ofercie bukmacherów często można znaleźć kategorie: TOP 3, TOP 5 czy TOP 10, a zadaniem gracza jest wytypowanie, czy wybrany zawodnik zmieści się w czołówce. To samo tyczy się konkursów drużynowych.

Obstawianie skoki narciarskie pozwala również typować rywalizację pomiędzy wybranymi zawodnikami w parach. Są to zakłady H2H, w których gracz ma za zadanie wskazać, który zawodnik z danej pary jego zdaniem zajmie wyższą pozycję w klasyfikacji po zakończeniu konkursu. Gracze mogą także wytypować swojego faworyta do kryształowej kuli lub do pucharu narodów.

Obstawianie skoki narciarskie – Co wpływa na obstawianie skoki narciarskie?

Decydując się na obstawianie skoki narciarskie na pewno musimy pamiętać o tym, że w tej dyscyplinie występują czynniki losowe, które mogą mieć ogromny wpływ na rywalizację. Weźmy chociażby przykładowy zakład H2H, w którym stawiamy na zawodnika, który w danej parze jest murowanym faworytem. W ostatnich konkursach regularnie kończył w czołówce, a także wyprzedza swojego rywala o wiele miejsc w klasyfikacji generalnej.

Może się jednak zdarzyć, że teoretycznie słabszy zawodnik trafi na korzystne warunki, które zdoła wykorzystać, podczas gdy faworyt trafi na fatalne warunki i wejdzie nawet do serii finałowej. Pomimo wprowadzenia punktów za wiatr i belkę, loteryjne konkursy wciąż rządzą się swoimi prawami i mogą przynieść niespodziewane rezultaty.

Czytaj również:  Dart – ciekawa opcja do obstawiania

Czy warto zatem obstawiać skoki narciarskie?

Obstawianie skoków narciarskich to dobra propozycja dla tych osób, które regularnie oglądają konkursy Pucharu Świata i dysponują wiedzą na temat poszczególnych zawodników oraz realiów dyscypliny.

Obstawianie skoki narciarskie powinno być sposobem na zapewnienie sobie większych emocji podczas oglądania konkursów. Nie jest to natomiast najlepszy wybór dla typerów, którzy chcą walczyć o jak najlepsze wyniki za sprawą rzetelnych i sumiennych analiz. W skokach mamy zbyt wiele czynników losowych, których nie da się wziąć pod uwagę w trakcie analizy.

Obstawianie skoki narciarskie – Gdzie można obstawiać zakłady na skoki narciarskie?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu skoków narciarskich, obszerną ofertę zakładów na sporty zimowe posiada legalny bukmacher Superbet. Gracze mogą typować wyniki poszczególnych konkursów Pucharu Świata, jak również typować, którzy zawodnicy wygrają lub znajdą się w czołówce klasyfikacji generalnej o kryształową kulę. Bukmacher posiada także szereg atrakcyjnych promocji i bonusów, dzięki czemu, obstawianie skoki narciarskie jest dużo bardziej emocjonujące i dostarcza jeszcze więcej satysfakcji.


Skoki narciarskie są w naszym kraju bardzo popularną dyscypliną. Dotyczy to oczywiście sukcesów polskich skoczków. Dawid Kubacki, Kamil Stoch czy Piotr Żyła regularnie odnoszą duże sukcesy na skoczniach świata, stąd też bardzo chętnie z tego korzystają również gracze.

Ta dyscyplina w okresie zimowym jest bardzo popularna do obstawiania w zakładach bukmacherskich, jednak to sport bardzo trudny, ponieważ jest on niezwykle nieprzewidywalny, a wpływ na to ma wiele czynników. Jak zatem właściwie obstawiać tę dyscyplinę i jakie skoki narciarskie typy są najlepsze?

Co wiemy o tej dyscyplinie?

Zacznijmy od tego, że rywalizacja w skokach narciarskich toczy się w okresie letnim, jako Letnie Grand Prix, jednak wielu traktuje to jako okres przygotowawczy przed sezonem zimowy, gdy do gry wkracza Puchar Świata. W

ówczas pojawiają się te prawdziwe emocje, atmosfera, bowiem to na ten czas każdy ze skoczków starał się przygotować odpowiednio wysoką formę, by udowodnić swój potencjał. Zazwyczaj każde z zawodów, jeśli nie storpedują ich warunki pogodowe, składają się z 2 sesji treningowych, kwalifikacji, sesji próbnej przed tymi właściwymi zawodami.

Do nich kwalifikuje się 50 najlepszych zawodników, zaś po 1 serii dalej przechodzi 30 najlepszych, którzy zdobywają punkty do klasyfikacji generalnej. Na przestrzeni całego sezonu, a więc kilkunastu bądź nawet ponad 20 zawodów indywidualnych zdobywają punkty, zaś najlepszy na koniec sezonu, zazwyczaj w Planicy odbiera Kryształową Kulę.

Po drodze toczą się konkursy drużynowe, od niedawna konkursy mikstów, zaś od tego sezonu także konkursy w parach. Wszystkie te konkursy zaliczają się także do klasyfikacji narodów. Najlepsza z nacji również odbiera trofeum.

Dawniej wyglądało to tak, że najdłuższy skok powodował prowadzenie w konkursie. Aktualnie dodano przeliczniki za wiatr, punkty za obniżenie bądź też podwyższenie belki, stąd też bardzo dużą rolę aktualnie odgrywa kwestia taktyczna, którą ustalają trenerzy dla swojego najlepszego zawodnika.

Oczywiście bardzo ważną kwestię odgrywają punkty od sędziów. Im zawodnik ma wyższą reputację, ale także potrafi rzeczywiście oddać nienagannie techniczny skok dostaje wysokie noty. Całość liczy się na wysoką notę punktową, która może dać wygraną w konkursie.

Aktualnym oficjalnym rekordzistą świata w tej dyscyplinie jest reprezentant Austrii Stefan Kraft, który w sezonie 2016/2017 uzyskał aż 253.5 metrów podczas konkursu w Vikersund. Co ciekawe w całej historii istnienia skoków narciarskich Polska również miała swoich rekordzistów świata.

15 marca 1935 w Planicy Stanisław Marusarz uzyskał 95 metrów. 52 lata później Piotr Fijas na Velikance uzyskał 194 metry, natomiast 20 marca 2003 roku Adam Małysz skoczył 225 metrów. Aktualny rekord Polski należy do Kamila Stocha i wynosi 251.5 metra.

Czytaj również:  Gdzie znajdziemy typy piłkarskich ekspertów?

Wśród kobiet najdłuższy skok w historii oddała reprezentantka Austrii Daniela Iraschko-Stolz, która 29 stycznia 2003 na skoczni w Bad Mitterndorf uzyskała 200 metrów.

Oczywiście od kilku lat rywalizacja toczy się nie tylko u panów, ale także u pań. Możliwe jest śledzenie rywalizacji kobiet. Niestety w tym przypadku nie możemy emocjonować się sukcesami naszych reprezentantek. Te są bardzo młode, uczą się i wydarzeniem jest fakt, kiedy uda im się zdobyć punkty.

Dzięki skokom pań od kilku lat możliwa jest także organizacja konkursu mikstów z udziałem 2 skoczków, a także 2 skoczkiń. Program ten wprowadzono również na Igrzyska Olimpijskie. Reprezentacja Polski w ostatnim takim konkursie zajęła 6 miejsce.

Dlaczego każdy uwielbia skoki?

Chyba nie ma na świecie osoby, która choć raz nie usiadła w weekend, by emocjonować się skokami narciarskimi. Jest tu element nieprzewidywalności, ponieważ nie wiadomo, komu w danej chwili powieje niekorzystny wiatr, przez co wyląduje dużo bliżej, a komu mocno pod narty, że staje się wielką sensacją zawodów.

Poza tym mamy różne rozmiary skoczni i tak czasami zwycięstwo może dać skok na około 100 metrów, by za tydzień latać w granicach 250 metrów. Stąd też wymagana jest wiedza u graczy, by wiedzieć, który z zawodników specjalizuje się mocnym odbiciem, a który ma typową duszę lotnika i uwielbia przebywać w powietrzu przez 9 sekund.

Oczywiście wszystko wiąże się z warunkami pogodowymi. Nie każdy ze skoczków jest w stanie poradzić sobie wówczas, kiedy na skoczni panują trudne warunki w postaci wiatru w plecy. Większość zawodników odpada wówczas z rywalizacji, a na polu gry i w walce o wygraną pozostają wówczas tylko ci najlepsi. Jeśli warunki są korzystne i równe dla wszystkich, wtedy możemy oczekiwać niespodzianek w postaci dobrego miejsca zawodnika z drugiego szeregu.

W takich warunkach toczył się już niejeden konkurs i wówczas mieliśmy istną bitwę na odległości. Aktualnie dużą rolę odgrywa taktyka i zmiana belki, dodanie kilku punktów sprawia, że nie trzeba skakać aż tak daleko, by wygrać zawody lub w danym momencie wyjść na prowadzenie. Nie da się ukryć, że to nieco zabija piękno tego sportu, aczkolwiek dalej dzięki wybitności niektórych skoczków można się nim zachwycać.

Jakie zakłady pojawiają się w skokach narciarskich?

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu możliwe jest obstawienie zwycięzcy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Jeśli, przychodzi do samego konkursu, wówczas sprawa staje się o wiele trudniejsza. Wpływ na wyniki ma nie tylko sama forma, ale przede wszystkim warunki pogodowe.

W danym weekendzie możliwe jest typowanie samych kwalifikacji, ale oczywiście także i konkursu. Zanim ten się rozpocznie w ofercie u bukmacherów dostępnych jest dosyć dużo opcji, nie tylko jeśli chodzi o zwycięstwo danego zawodnika, bądź miejsce na podium czy w najlepszej 10.

Aktualnie do wyboru klienci mogą mieć wybór najlepszego reprezentanta danego kraju w konkursie, rywalizację indywidualną pomiędzy dwoma, a nawet 3 zawodnikami. Najciekawszą z opcją wydaje się być chyba jednak typowanie na żywo, gdyż od pewnego czasu również i taka opcja jest w grze.

Oczywiście obstawianie skoki narciarskie typy nie jest prostą sprawą. Wiele konkursów pokazało, że duże znaczenie mają nie same warunki pogodowe, co bardzo często kwestie psychiczne i wytrzymanie ciężaru wygranej, bycia pod presją. Nie każdy potrafi to unieść.

Niekiedy bukmacherzy starają się docenić niezłą formę zawodników z drugiego szeregu w treningach, czy też w kwalifikacjach. Wówczas w ofercie pojawiają się skoki narciarskie typy na awans takich skoczków do drugiej serii. Taka oferta pojawia się dosyć często.

Czytaj również:  Które drużyny Ligue 1 warto obstawić?

To samo tak naprawdę dotyczy konkursów drużynowych. Pojawia się bowiem oferta na to, która z reprezentacji danego dnia może okazać się najlepsza. Istnieje wówczas także rywalizacja pomiędzy dwoma danymi państwami, aczkolwiek widząc, jak w tym sezonie wygląda sprawa formy danych państw to można założyć, że w dużej ilości takich par kursy na wygraną danej nacji mogą być mocno rozbieżne i typowanie takich zdarzeń wcale nie musi mieć sens.

Oczywiście tuż przed sezonem, niewiele wiedząc o dyspozycji danych zawodników, a mocno sugerując się wynikami z Letniego Grand Prix wystawiana jest oferta na zwycięstwo w całym sezonie Pucharu Świata.

Jest to oczywiście typowanie mocno w ciemno wierząc, że ulubiony zawodnik utrzyma formę z lata bądź poprzedniego sezonu. Jak widać w ostatnich latach jest to bardzo trudne i niewielu zawodników potrafiło wygrywać Kryształową Kulę rok po roku.

Obstawianie skoków daje poczucie frajdy?

Dla kogoś, kto regularnie ogląda tę dyscyplinę sportu i wie, czego można oczekiwać od danego zawodnika, ten z obstawianiem nie powinien mieć żadnego problemu.

Gorzej, jeśli mamy do czynienia z niedzielnym graczem, który wie tylko tyle, że zawodnik ma 2 narty, musi skoczyć jak najdalej i wylądować telemarkiem. Typowanie nie jest proste, ale może jak najbardziej dostarczyć wielu emocji. Aktualnie w czasie, gdy większa ilość polskich skoczków jest w dobrej formie wybór tego najlepszego danego dnia nie będzie prostą sprawą.

Typowanie, czy wygra Granerud czy Kubacki tak samo to zadanie dla tych, którzy lubią element ryzyka. Jedni tutaj zdecydują się na analizę i sprawdzenie, jak obu panom szło w treningach i kwalifikacjach, drudzy jednak będą liczyć na łut szczęścia. Dyscyplina ta bardzo często jest loteryjna, stąd też wydaje się, że każda droga prowadząca do wygranej w zakładach jest odpowiednią.

Każdy z konkursów, każda ze skoczni w danym kraju cechuje się zupełnie inną kulturą, inną historią i to jest piękne, ponieważ czuć inną, niesamowitą atmosferę, aczkolwiek na trybunach każdej ze skoczni w kalendarzu Pucharu Świata widać miłość kibiców do tej dyscypliny. Skoczkowie rywalizujący w danym kraju starają się za wszelką cenę pokazać z jak najlepszej strony. Wielu uważa, że najlepsza atmosfera była i jest w Zakopanem. Już niedługo odbędą się konkursy na skoczni imienia Stanisława Marusarza, stąd też w ofercie bukmacherów pojawią się skoki narciarskie typy.

Gdzie najlepiej obstawiać skoki narciarskie?

Chcąc poczuć emocje typowania tej dyscypliny, warto zajrzeć na stronę bukmachera Superbet. Ten posiada odpowiedniej jakości ofertę na konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Możliwe jest typowanie zarówno zwycięzcy danego konkursu, rywalizacji w parach, rywalizacji w trójkach. To samo tyczy się także pierwszej serii. W ofercie znajduje się rywalizacja pomiędzy najlepszymi skoczkami z danego kraju.

Dzisiaj w ofercie ostatni konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen, stąd też możliwe jest także typowanie ostatecznego miejsca danego zawodnika w klasyfikacji generalnej. Nie ominie nas także dostęp do typowania tego konkursu na żywo, gdzie możliwe będzie przewidywanie, który z zawodników zajmie dane miejsce po 1 serii, a także, który ze skoczków wygra zawody zajmując dane miejsce po 1 serii.

Jak widać oferta u bukmachera Superbet jest niezwykle rozbudowana i aktualnie na rynku niewiele firm bukmacherskich posiada właśnie taką. Stąd też sprawdzenie i obstawienie właśnie tam jest najlepszą z możliwych decyzji. Wśród polskich legalnych firm bukmacherskich Superbet dostaje od nas najwyższą z możliwych ocen.