Czy warto obstawiać skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to dyscyplina ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców. To efekt wielkich sukcesów odnoszonych przede wszystkim przez Adama Małysza oraz Kamila Stocha. Dyscyplina ta jest całkiem przyjemna do oglądania, ale czy stanowi dobrą propozycję dla typerów? No cóż, tutaj na pewno musimy uwzględnić szereg charakterystycznych czynników, które sprawiają, że obstawianie skoki narciarskie bywa naprawdę trudne.

Skoki narciarskie – najważniejsze informacje o dyscyplinie

Skoki narciarskie są rozgrywane w okresie zimowym (Puchar Świata) oraz w okresie letnim (Letnie Grand Prix). Jednak zainteresowanie kibiców przyciąga przede wszystkim sezon zimowy rozgrywany od listopada do marca na skoczniach w kilkunastu krajach. Pojedyncze zawody Pucharu Świata składają się trzech sesji treningowych, kwalifikacji oraz dwuseryjnych zawodów. W zawodach bierze udział 50 zawodników, a do drugiej serii awansuje najlepsza trzydziestka, która otrzyma punkty (od 100 do 1) do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zwycięzca klasyfikacji otrzyma Kryształową Kulę.

Zawodnicy starają się oddać jak najdłuższy skok, ale bardzo istotne są także noty od sędziów (maksymalnie 20 punktów od jednego sędziego). Punkty za styl przyznaje pięciu sędziów, ale do noty końcowej wchodzą trzy oceny, dwie skrajne są odrzucane. Na punktację wpływać mogą także dwa inne czynniki: rekompensata za wiatr (dodatnie punkty za wiatr niekorzystny i ujemny punkty za korzystne) oraz punkty za belkę (jeśli belka zostanie podwyższona w trakcie konkursy, punkty są odejmowane, a jeśli obniżona, punkty są dodawane). Poza konkursami indywidualnymi mamy także konkursy drużynowe oraz klasyfikację generalną Pucharu Narodów.

Obstawianie skoki narciarskie – Czym charakteryzują się skoki narciarskie?

Skoki narciarskie to dyscyplina emocjonująca i przyjemna do oglądania, ale w ostatnich latach stała się ona dość skomplikowana. Przeliczniki za wiatr, punkty za belkę, restrykcyjne wymogi związane ze sprzętem i wynikające z tego częstsze dyskwalifikacje – to sprawia, że osoby po raz pierwszy oglądające skoki narciarskie często czują się zagubione i nie wiedzą, dlaczego poszczególni zawodnicy zajmują takie, a nie inne miejsce. Najbardziej uwypuklone jest to na skoczniach mamucich, gdzie zawodnik, który skoczy na 190 m może wyprzedzić tego, który poleci na 230 m. Ma to wpływ także na obstawianie skoki narciarskie i wymaga od typerów dobrej znajomości dyscypliny. 

Czytaj również:  Podwójna szansa – czym jest i kiedy na nią stawiać?

Jakie zakłady można obstawiać w skokach narciarskich?

Najpopularniejsze są zakłady na zwycięzcę i podium konkursy. W ofercie bukmacherów często można znaleźć kategorie: TOP 3, TOP 5 czy TOP 10, a zadaniem gracza jest wytypowanie, czy wybrany zawodnik zmieści się w czołówce. To samo tyczy się konkursów drużynowych. Obstawianie skoki narciarskie pozwala również typować rywalizację pomiędzy wybranymi zawodnikami w parach. Są to zakłady H2H, w których gracz ma za zadanie wskazać, który zawodnik z danej pary jego zdaniem zajmie wyższą pozycję w klasyfikacji po zakończeniu konkursu. Gracze mogą także wytypować swojego faworyta do kryształowej kuli lub do pucharu narodów.

Obstawianie skoki narciarskie – Co wpływa na obstawianie skoki narciarskie?

Decydując się na obstawianie skoki narciarskie na pewno musimy pamiętać o tym, że w tej dyscyplinie występują czynniki losowe, które mogą mieć ogromny wpływ na rywalizację. Weźmy chociażby przykładowy zakład H2H, w którym stawiamy na zawodnika, który w danej parze jest murowanym faworytem. W ostatnich konkursach regularnie kończył w czołówce, a także wyprzedza swojego rywala o wiele miejsc w klasyfikacji generalnej. Może się jednak zdarzyć, że teoretycznie słabszy zawodnik trafi na korzystne warunki, które zdoła wykorzystać, podczas gdy faworyt trafi na fatalne warunki i wejdzie nawet do serii finałowej. Pomimo wprowadzenia punktów za wiatr i belkę, loteryjne konkursy wciąż rządzą się swoimi prawami i mogą przynieść niespodziewane rezultaty.

Czy warto zatem obstawiać skoki narciarskie?

Obstawianie skoków narciarskich to dobra propozycja dla tych osób, które regularnie oglądają konkursy Pucharu Świata i dysponują wiedzą na temat poszczególnych zawodników oraz realiów dyscypliny. Obstawianie skoki narciarskie powinno być sposobem na zapewnienie sobie większych emocji podczas oglądania konkursów. Nie jest to natomiast najlepszy wybór dla typerów, którzy chcą walczyć o jak najlepsze wyniki za sprawą rzetelnych i sumiennych analiz. W skokach mamy zbyt wiele czynników losowych, których nie da się wziąć pod uwagę w trakcie analizy.

Czytaj również:  Wybieramy typy Korona Widzew

Obstawianie skoki narciarskie – Gdzie można obstawiać zakłady na skoki narciarskie?

Jeśli chcesz spróbować swoich sił w obstawianiu skoków narciarskich, obszerną ofertę zakładów na sporty zimowe posiada legalny bukmacher Superbet. Gracze mogą typować wyniki poszczególnych konkursów Pucharu Świata, jak również typować, którzy zawodnicy wygrają lub znajdą się w czołówce klasyfikacji generalnej o kryształową kulę. Bukmacher posiada także szereg atrakcyjnych promocji i bonusów, dzięki czemu, obstawianie skoki narciarskie jest dużo bardziej emocjonujące i dostarcza jeszcze więcej satysfakcji.