Obstawiamy mistrzostwa świata w siatkówce

Do grona popularnych sportów zespołowych zalicza się nie tylko piłka nożna, ale również siatkówka. Jest to dyscyplina sportu ciesząca się ogromną popularnością między innymi na terenie Polski. Nic więc dziwnego, że polskie zespoły klubowe, a także reprezentacja narodowa, osiągają mnóstwo sukcesów na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o reprezentacje to do grona najważniejszych imprez siatkarskich zaliczają się Igrzyska Olimpijskie, Liga Narodów, Mistrzostwa Europy czy też Mistrzostwa Świata. Szczególnie warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat turnieju, jakim są Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyznoraz szans poszczególnych reprezentacji.

Wyniki ostatnich siatkarskich Mistrzostw Świata

Warto mieć na uwadze to, że w 2022 roku odbyły się Mistrzostwa Świata zorganizowane przez Polskę oraz Słowenię (pierwotnie mistrzostwa miała zorganizować Rosja, ale została ona wykluczona ze struktur FIVB i odebrano jej prawo organizacji turnieju, ze względu na inwazję na Ukrainę). Podczas tego turnieju z doskonałej strony pokazała się reprezentacja Polski.

Sam turniej rozpoczął się od fazy grupowej, po której nastąpiła faza pucharowa. Oznacza to, że zrezygnowano z wcześniejszego modelu rozgrywek, w którym rozgrywano dwie fazy grupowe, a następnie mecze pucharowe rozpoczynano od 1/4 lub 1/2 finału. Do 1/8 finału awans uzyskali zwycięzcy grup, zespoły z 2 miejsc oraz 4 z 6 najlepszych drużyn, które w swoich grupach zajęły 3 miejsca.

Sama faza pucharowa była zacięta i interesująca oraz emocjonująca, ponieważ żadna z reprezentacji nie miała już marginesu błędu i nie mogła sobie pozwolić na porażkę, gdyż przegrywający zespół odpadał z turnieju. Po wielu ciekawych i emocjonujących meczach tytuł mistrzowski przypadł reprezentacji Włoch, która pokonała Polskę 3:1. W meczu o 3 miejsce zmierzyły się drużyny Brazylii (porażka w półfinale z Polską 3:2) oraz Słowenii (porażka w 1/2 finału z Włochami 3:0). Można przypuszczać, że w kolejnych mistrzostwach również te same drużyny będą odnosiły sukcesy.

Czytaj również:  Jak typować mecz FC Sevilla – Real Madryt?

Drużyny, na które warto zwracać uwagę w MŚ w siatkówce 2026

Warto pamiętać, że kolejne Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyznzostaną rozegrane dopiero w 2026 roku. Oczywiście do tego czasu może dojść do wielu zmian w składach i sztabach szkoleniowych poszczególnych reprezentacji, ale już teraz możliwe jest dokonywanie pewnych przypuszczeń odnośnie drużyn, które mają spore szanse na osiągnięcie końcowego sukcesu, jakim jest tytuł mistrzowski. Do grona godnych zainteresowania zespołów można zaliczyć ekipy, takie jak na przykład:

  • Polska – nasza reprezentacja od wielu lat znajduje się w czołówce międzynarodowych ekip siatkarskich. Jedyne czego im brakuje to zdobycie medalu podczas Igrzysk Olimpijskich. Jeśli chodzi o Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn to nasza drużyna od 4 turniejów grała w meczach finałowych dwukrotnie zdobywając tytuł mistrzowski oraz dwukrotnie wicemistrzowski.
  • Włochy – jest to młoda drużyna, która w minionych mistrzostwach udowodniła swój wysoki poziom umiejętności siatkarskich oraz doskonałe zorganizowanie, zasłużenie zdobywając tytuł mistrzowski. Po czterech latach można spodziewać się progresu większości młodych zawodników z tego roku, którzy najprawdopodobniej stworzą bardzo silną ekipę na wiele lat.
  • Brazylia – Brazylijczycy, podobnie jak Polska, od wielu lat znajdują się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o siatkówkę międzynarodową. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to kraj z bogatymi tradycjami, w którym siatkówka jest niezwykle popularna, podobnie jak jej odmiana plażowa, a także piłka nożna.
  • Francja – jest to również bardzo silna ekipa, która od wielu lat prezentuje się doskonale podczas rozgrywek Ligi Narodów, a także w turniejach reprezentacyjnych, takich jak na przykład Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn, Mistrzostwa Europy czy też Igrzyska Olimpijskie. Nic więc dziwnego, że od lat zespół ten znajduje się w gronie faworytów.
  • Stany Zjednoczone – jeśli chodzi o ten zespół to również od wielu lat mieści się on w gronie faworyzowanych drużyn podczas turniejów rangi międzynarodowej. Nie zanosi się na to, aby w najbliższych latach zapowiadał się jakiś spadek formy.
  • Iran – zespół ten coraz śmielej puka do drzwi czołówki siatkarskich ekip międzynarodowych. Jest to więc drużyna, z którą zawsze trzeba się liczyć, ponieważ potrafi ona pomieszać szyki nawet największym faworytom.
Czytaj również:  Jak obstawić mecz Dania - Anglia ?

Na co zwracać uwagę typując Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn?

Podczas typowania siatkarskich mistrzostw świata należy pamiętać, że turnieje takie rządzą się swoimi prawami, a w ciągu czterech lat na siatkarskiej mapie świata mogą pojawić się reprezentacje, które zaczną robić furorę podczas rozgrywek międzynarodowych. W związku z tym warto na bieżąco analizować rezultaty drużyn w ważnych turniejach międzypaństwowych, a także kontrolować ich aktualną sytuację kadrową. Utrata jakiegoś siatkarza z powodu kontuzji może się okazać kluczowa dla wielu czołowych reprezentacji. Typowanie ewentualnego mistrza warto zostawić na okres na krótko przed mistrzostwami, ponieważ wcześniejsze obstawianie to nic innego jak zwyczajna loteria.