Kompletny przewodnik po MŚ 2022

Mistrzostwa Świata 2022 w piłce nożnej zostaną rozegrane w dniach od 20 listopada do 18 grudnia. To jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych przyciągające zainteresowanie setek milionów ludzi z całego świata. Gospodarzem nadchodzących Mistrzostw Świata będzie Katar. Na Mundialu zagrają 32 reprezentacje, w tym również reprezentacja Polski, której kapitanem jest Robert Lewandowski. Oto krótki przewodnik po MŚ 2022 dla kibiców.

Jak rozgrywane będą Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze?

Na Mistrzostwach Świata 2022 w piłce nożnej zagrają 32 zespoły wyłonione w ramach eliminacji. Turniej zacznie się od fazy grupowej – mamy 8 grup po 4 reprezentacje. Każda reprezentacja rozegra trzy spotkania miesząc się z każdym rywalem grupowym. Z grupy awansują po dwa najlepsze zespoły, które zagrają w 1/8 finału. Następnie mamy: Ćwierćfinał, Półfinał, Finał i mecz o 3. miejsce. W fazie pucharowej decydować będzie jedno spotkanie. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry nastąpi dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku braku rozstrzygnięcia zdecyduje konkurs rzutów karnych. Mistrzostwa Świata 2022 to ostatni Mundial, na którym mierzyć się będą 32 zespoły. Na MŚ 2026 w turnieju głównym zagra aż 48 drużyn.

Grupy na Mundialu 2022 w Katarze

Pierwszy etap turnieju to faza grupowa – do ośmiu grup rozlosowano po cztery drużyny. W sumie w tej fazie rozegranych zostanie 48 spotkań. Z każdej grupy awansują dwa zespoły, które w trzech meczach uzyskają najwięcej punktów. W przypadku remisu decydować będzie bilans bramek. Tak prezentują się grupy na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze:

 • Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
 • Grupa B: Anglia, Iran, USA, Walia
 • Grupa C: Argentyna, Meksyk, Arabia Saudyjska, Polska
 • Grupa D: Francja, Australia, Dania, Tunezja
 • Grupa E: Hiszpania, Kostaryka, Niemcy, Japonia
 • Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
 • Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
 • Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa
Czytaj również:  Opisujemy jak wyglądają Mundial koszyki 2022 i ich szanse na wygrane

Warto także wiedzieć, jak wyodrębnione zostaną pary 1/8 finału. Zwycięzca grupy A zmierzy się z drużyną z drugiego miejsca grupy B, natomiast zwycięzca grupy B zagra z drugą drużyną grupy A. Te same zasady obowiązują w przypadku grup: C i D, E i F oraz G i H.

Gdzie rozgrywane będą mecze Mistrzostw Świata?

Mecze Mistrzostw Świata 2022 będą rozgrywane na ośmiu stadionach. Są to: Lusail Stadium w Lusajl, Al Bayt Stadium w Al-Chur, Stadium 974 i Al Thumama Stadium w Doha, Education City Stadium, Ahmed bin Ali Stadium oraz Khalifa International Stadium w Ar-Rajjan oraz Al Janoub Stadium w Al-Wakra. Wielki finał zostanie rozegrany na Lusajl Stadium 18 grudnia. Mistrzostwa Świata 2022 będą pierwszym Mundialem rozgrywanym jesienią. Jest to spowodowane wysokimi temperaturami, jakie panują w Katarze w miesiącach letnich. Piłkarze i tak muszą być przygotowani na trudne warunki, bo prognozy wskazują, że niektóre mecze będą rozgrywane w temperaturze ponad 30 st. C. Z tego względu, niektóre stadiony na MŚ 2022 będą klimatyzowane.

Kiedy swoje mecze rozegra reprezentacja Polski?

Z perspektywy kibica Biało-Czerwonych najważniejszy jest oczywiście terminarz reprezentacji Polski. Nasza kadra trafiła do grupy C i będzie rywalizować z zespołami: Argentyny, Arabii Saudyjskiej oraz Meksyku. Terminarz prezentuje się następująco:

 • Meksyk – Polska: 22 listopada, 17:00, Stadium 974 w Doha
 • Polska – Arabia Saudyjska: 26 listopada, 14:00, Education City Stadium w Ar-Rajjan
 • Polska – Argentyna: 30 listopada, 20:00, Stadium 974 w Doha

Warto także zauważyć, że powyższe godziny dotyczą czasu środkowoeuropejskiego (CET), który w tym momencie obowiązuje w Polsce. W Katarze mamy dwie godziny różnicy do przodu, a zatem mecz Meksyk – Polska rozpocznie się o godz. 19:00 tamtego czasu. Faworytem tej grupy jest Argentyna wskazywana również jako jeden z największych faworytów tych mistrzostw. My mamy nadzieję, że Mistrzostwa Świata 2022 okażą się szczęśliwe dla Polski, która już od 36 lat nie awansowała z grupy. Wiele wskazuje na to, że Polska będzie rywalizować z Meksykiem o drugie miejsce.

Czytaj również:  Nasze typowanie Mistrzostw Świata 2022

Kto jest faworytem do zdobycia mistrzostwa świata?

Największym faworytem do wygrania Mistrzostw Świata 2022 w piłce nożnej jest Brazylia. Zespół ten może pochwalić się kompletną kadrą. Zarówno podstawowa jedenastka, jak i ławka rezerwowych prezentuje się imponująco. Drugi faworyt obok Brazylii to Argentyna, która przed Mundialem nie przegrała od ponad 35 spotkań. Kto jeszcze ma szanse wygrać Mistrzostwa Świata 2022? W gronie faworytów wskazać możemy również: Francję, Anglię, Holandię, Hiszpanię, Belgię, Niemcy, Portugalię.

Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata 2022?

Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze będą transmitowane na kanałach Telewizji Polskiej. Transmisje na żywo będzie można znaleźć na kanałach: TVP 1, TVP 2, TVP Sport oraz TVP 4K. Ponadto, do dyspozycji kibiców będzie również darmowy stream online dostępny na stronie internetowej TVP Sport. Dostępne w tym miejscu mecze będą komentowane przez tych samych komentatorów, co w telewizji. Pierwszy mecz Mistrzostw Świata 2022 zostanie rozegrany już w niedzielę o godz. 17:00. Katar jako gospodarz turnieju podejmie w meczu otwarcia Ekwador.