Martyngał – co to jest?

Czy stosowany od lat w grach kasynowych martyngał sprawdzi się również w typowaniu zakładów bukmacherskich? Dowiedz się, w jaki sposób typować z progresją, a także jak zdarzenia oraz kursy mogą wpłynąć na osiągnięte wyniki końcowe.

W ujęciu klasycznym metoda martyngałowa łączy w sobie „pewność” zysku oraz mnożenie przez dwa. Po raz pierwszy stosowana była podczas typowania rzutu monetą. W tak prostej grze, szanse na wypadnięcie orła lub reszki wynoszą równo po 50%. Również sama procedura jest niezwykle prosta:

  • rozpoczynamy grę z ustaloną kwotą bazową (powinna być niska), z którą typujemy pierwszy zakład,
  • po poprawnym wytypowaniu strony monety należy pozostać przy tej samej stawce na czas trwania kolejnej rundy,
  • w przypadku błędnego typu mnożymy kwotę poprzedniego zakładu przez dwa, a następnie taką wartością opłacamy kolejny rzut,
  • kontynuujemy grę do momentu, w którym poprawnie wytypujemy stronę monety.

Równie prosta jest strategia obstawiania: kwotę zakładu podwajamy za każdym błędnym typem. Tym co zachęca do stosowania takiej metody gry jest to, że nawet po serii wielokrotnych porażek, pierwsza dobrze wytypowana gra pozwoli na zwrot całego wcześniejszego wkładu, a dodatkowo daje wygraną – bazuje na prostym obliczeniu z sumą ciągu geometrycznego. Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść tej metody jest to, że prawdopodobieństwo odzyskania przy jej wykorzystaniu wkładu wynosi równe 1.

To znaczy, że kiedyś w końcu na pewno uda się wygrać w zakładzie z bukmacherem. Jednak należy mieć na uwadze, że może się to okazać bardzo kosztowne. Seria porażek może mieć tak naprawdę dowolną długość, a kolejne kwoty rosną w naprawdę szybkim tempie. Można nawet założyć, że w takiej sytuacji konieczne byłoby dysponowanie wręcz nieograniczonymi środkami.

Co to jest Martyngał?

Francuski matematyk Paul Pierre Levy wprowadził do teorii prawdopodobieństwa pojęcie martyngału. Z kolei teorię tę rozwinął Joseph Leo Doob matematyk pochodzący z Ameryki, który specjalizował się w analizie oraz teoriach prawdopodobieństwa. Teoria powstała, by pokazać, iż istnienie wygrywających strategii w zakładach bukmacherskich i grach hazardowych jest wręcz niemożliwe.

Czytaj również:  Szybka rejestracja, czyli bukmacherzy bez dowodu

Obecnie martyngały stosowane są w licznych obszarach prawdopodobieństwa, co stanowi główny powód ich badania. Wiele problemów zostało rozwiązanych właśnie poprzez znalezienie martyngału w danym problemie oraz następne zbadanie go.

Martyngał w zakładach wzajemnych

Przeniesienie progresji Martingale’a (martyngału) na zakłady bukmacherskie okazuje się proste i naturalne. Wystarczy, by gracz wyszukiwał zdarzenia, dla których kurs wynosi 2.00 (co odpowiada prawdopodobieństwu zbliżonemu do 0.5), a następnie próbował swoich szans w walce z bukmacherem. Uzyskanie wygranej może wydawać się w zasięgu ręki, jednak należy pamiętać, że to tylko złudzenia. Na drodze do osiągnięcia sukcesu stoją dwie przeszkody:

  • niedoszacowanie kursu i marża bukmacherska,
  • podatek od gier hazardowych (12%), który trzeba zapłacić za każdy wypełniony kupon.

Choć wydawać by się mogło, że trudności te można obejść grając po wyższych stawkach (co pozwoli zrekompensować „braki” w kursie 2.00) lub próbując grać z nieco wyższymi kursami (co nie powinno zmienić bazowej opłaty za dany kupon), to w praktyce, u wszystkich operatorów zakładów wzajemnych, prawdopodobieństwo wytypowania wygranego kuponu przy kursie 2.00 wynosi poniżej 50%.

Musisz przy tym pamiętać, że nawet tak „niewielkie” modyfikacje w kuponach wprowadzają już konieczność zmiany warunków, które pozwoliłyby na teoretyczne wyliczenie zysku w dalszej perspektywie. Tym samym, typując w ten sposób narażasz się na wyższe ryzyko:

  • wzrost stawki oznacza, że znacznie szybciej będą rosły kwoty kolejnych zakładów,
  • wzrost kursu zmniejsza szanse na uzyskanie poprawnego typu.

Wskazówki dla graczy

Do powyższych punktów doliczyć należy jeszcze blokady od bukmachera, by uzyskać przepis na naprawdę wysokie straty środków. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji okazać się może granie za niskie stawki – kwota bazowa wynosić może 1 zł, a nawet mniej. Wybierając taki sposób gra się stosunkowo bezpiecznie, jednak ewentualne wygrane również nie są imponujące.

Czytaj również:  Игра 21 Свободная Ячейка Играйте Бесплатно Онлайн В 21 свободную Ячейка В Одноклассниках Ok R

Ciąg porażek, na który możesz sobie pozwolić zależy tak naprawdę ob. Budżetu, jakim dysponujesz oraz sposobu Twojej gry. Możesz wypróbować powyższą metodę nie ryzykując własnych środków. W tym celu musiałbyś się zdecydować na założenie konta u nowego operatora. Atrakcyjne bonusy powitalne pozwalają na sprawdzenie różnorodnych metod stawkowania bez konieczności wykorzystywania własnych środków. U jednego operatora możesz wykorzystać bonus na start by wypróbować metodę martyngału, a u innego sprawdzić inne sposoby.

Choć metoda martyngału uznawana jest za ryzykowną, to nie znaczy, że nie jest stosowana przez typerów. Najczęściej metodę tą wybiera się podczas typowania zakładów „na remis”. W tym celu powinieneś wyszukać wydarzenia, w którym wystąpienie remisu jest prawdopodobne (z kursem ok. 3.00-4.00). Następnie należy postępować zgodnie ze wcześniej opisanym shcematem.