Jak wygląda aktualna liga francuska tabela?

Rozgrywki francuskiej Ligue 1 każdego roku gromadzą przed telewizorami i na stronach legalnych polskich bukmacherów. Od sezonu 2002/03 o tytuł mistrza Francji rywalizuje ze sobą 20 drużyn tocząc rozgrywki w formule mecz – rewanż. To znaczy, że kibice przez cały sezon mogą podziwiać starcia w ramach aż 38 kolejek, co daje 380 meczów. Spotkania ligowe rozpoczynają się zwykle w sierpniu, a ich koniec ma miejsce w maju. Choć bieżący sezon dopiero się zaczął, to już teraz warto wiedzieć, jak kształtuje się tabela. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na początek sezonu.

Liga francuska – tabela

W połowie września francuscy piłkarze rozegrali już 71 meczów. Podczas 31 spotkań triumfowali gospodarze, w 17 spotkaniach padł remis, a goście wygrali aż 23 razy. Średnio podczas każdego spotkania padły 3 gole. Ponad 2.5 bramki na mecz mogliśmy oglądać w 45 spotkaniach, a poniżej 2,5 bramki w 28. Tak wyglądają statystyki ogólne. A jak kształtuje się tabela ligi francuskiej na początku sezonu?

Obecnie pierwszą pozycję z liczbą 19 punktów zajmują Paris Saint-Germain. Zawodnicy tej drużyny strzelili 25 bramek, a stracili zaledwie 4. Zawodnicy za 7 meczów wygrali aż 6 razy i tylko raz zremisowali z przeciwnikami.

Tuż za nimi plasuje się Olympique Marseille. Drużyna ta również ma na swoim koncie 19 punktów, jednak znacznie niższa ilość bramek strzelonych do celu (15 bramek trafionych i 4 stracone), zajęła drugie miejsce w tabeli. Zawodnicy z Olympique Marseille podobnie jak Paris Saint-Germain również mają za sobą 7 spotkań, w których triumfowali 6 raz i raz zremisowali.

Pierwszą trójkę zamykają zawodnicy z Lorient. Co ciekawe, ci również mają na swoim koncie 19 punktów, przy rozegranych 8 spotkaniach, w 6 zwyciężyli, raz zremisowali i raz oddali punkty przeciwnikom. We wszystkich spotkaniach trafili łącznie 17 bramek i aż 12 razy dali sobie strzelić gola.

Czytaj również:  Jakie mecze warto obstawiać w żużlu dzisiaj?

Jak widać, pierwsza trójka walczy zaciekle o szczyt w tabeli. Już w pierwszej fazie rozgrywek wyprzedzają swoich rywali nie tylko pod względem zdobytych punktów, ale również ilości trafionych bramek. Możemy przypuszczać, że na dalszym etapie rozgrywek walka będzie równie zaciekła między tymi drużynami.

Spadek na początku sezonu 2022/2023 grozi Ajaccio i Angers. Zawodnicy Ajaccio po 7 rozegranych meczach zdobyli zaledwie 1 punkt. Raz zremisowali, a aż 6 razy oddali punkty swoim rywalom, pozwalając strzelić sobie aż 11 bramek. Ciężko tutaj mówić o szansie na odbicie się od końcówki listy. 19 pozycję w tabeli zajmują Angers. Choć podobnie jak Brest i Strasbourg, mają na swoim koncie 5 punktów, to przegrana w 4 z 7 meczów i 2-krotny remis sprawił, że podobnie jak zawodnikom Ajaccio, na chwilę obecną grozi im spadek.

Ostatnią trójkę zamyka Brest, który jak już wcześniej wspomnieliśmy, ma obecnie na swoim koncie 5 punktów. Suma ta wynika z przegranej w aż 4 spotkaniach, dwukrotnego remisu i jednego zwycięstwa. 17 straconych bramek i zaledwie 8 celnych strzałów pozwoliło zawodnikom utrzymać się w play-offach, jednak jak to będzie wyglądało na koniec, okaże się po następnych spotkaniach.

Liga francuska – tabela – na co zwracać uwagę?

Analiza tabel ligowych nie należy do prostych zadań. Liczne wartości sprawiają, że osoba, która po raz pierwszy przystępuje do weryfikacji wyników może czuć się zagubiona. Jednak odrobina doświadczenia będzie w stanie zrobić z ciebie prawdziwego eksperta od statystyki. Tym, na co powinieneś zwrócić uwagę w pierwszej kolejności są pozycje w tabeli. Im późniejszy będzie etap zawodów, tym większą różnicę zauważysz w rankingu głównym. Zwykle w spotkaniach ligowych zauważyć można dwóch, góra trzech wyraźnych liderów. To oni zwykle toczą najbardziej zaciekłą walkę o tytuł mistrza kraju. Równie wyraźnie kształtuje się sam koniec tabeli. Zwykle ostatnie pozycje zajmują młodziki, którym udało się opuścić drugą ligę, jednak ich gra jest wyraźnie słabsza od zawodników z pierwszej ligi.

Czytaj również:  Jak obstawić mecz Dania - Anglia ?

Analizując tabelę ligową sprawdź dokładnie, jak kształtowały się wyniki poszczególnych meczy. Tabela ligowa to bogate źródło informacji, w którym poza danymi zbiorczymi znajdziesz szereg informacji, dotyczących każdego meczu. Przed przystąpieniem do typowania sprawdź, czy wybrani zawodnicy już wcześniej ze sobą rywalizowali, a następnie ustal, która drużyna była gospodarze. Wszystkie te informacje przybliżą cię do wytypowania właściwego wyniku zakładu.

Jakie zakłady wybierać?

Typowanie spotkań drużyn, które tak bardzo różnią się poziomem nie powinno stanowić dużego ryzyka. Oczywiście należy brać poprawkę na to, że sport jest nieprzewidywalny i wydarzyć się w nim może dosłownie wszystko, jednak wystarczy przeprowadzić proste wyliczenia, by określić szansę na zwycięstwo określonej drużyny.

Z kolei podczas typowania spotkań, w których uczestniczą drużyny ze szczytu tabeli, możesz rozważyć zakład BTTS. Zwykle najsilniejsze drużyny grają na naprawdę wysokim poziomie. Jeśli przy tym, oba zespoły koncentrują się w szczególności na ataku, wówczas szansa na trafnie postawiony kupon zwiększa się.