Giełda legalnych zakładów bukmacherskich w Polsce.

Wzrost popularności zakładów wzajemnych sprawił, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uregulowanie tego rynku. Jednak mimo obowiązującej ustawy w dalszym ciągu w sieci można trafić na operatorów, świadczących usługi poza prawem. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z usług takiego bukmachera również dla gracza może się skończyć nałożeniem wysokich kar. Dlatego aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, warto wiedzieć, jak wygląda rynek zakładów online w Polsce.

Rynek zakładów bukmacherskich online

Z uwagi na zachodzące zmiany upodobań graczy, obecnie na rynku funkcjonuje zaledwie kilkaset punktów naziemnych. Jest to związane z niskim poziomem zainteresowania tradycyjnymi metodami typowania zakładów, a także wysokimi wymaganiami, jakie bukmacher musi spełnić przed uruchomieniem takiego punktu.

Warto wiedzieć, że nie każdy serwis oferujący zakłady wzajemne działa legalnie. Aby uzyskać licencję, bukmacher musi spełnić szereg wymagań, wśród których te najistotniejsze to posiadanie własnego kapitału zakładowego 2 mln zł oraz posiadanie siedziby w Polsce. Zakłady odbywać się mogą wyłącznie za pośrednictwem polskich domen, a transakcje mogą by wykonywane tylko za pośrednictwem polskich banków lub polskich oddziałów zagranicznych banków.

Podatek w zakładach bukmacherskich

Tym co zniechęca większość zagranicznych bukmacherów do rozwinięcia swoich usług w Polsce są podatki. W Polsce obarczony nim jest każdy zakład. Zgodnie z obecnym prawem podatek od zakładu wynosi 12%. Tym samym, stawiając zakład za 100 zł, kurs zakładu przemnożony zostanie od kwoty 88 zł.

Co grozi za korzystanie z nielegalnych zakładów?

Wraz z wprowadzeniem nowelizacji ustawy hazardowej w 2017 roku, pojawiły się jeszcze większe obostrzenia związane z korzystaniem z usług nielegalnych punktów i serwisów internetowych. Głównym powodem takiego rozwiązania jest oczywiście chęć zwiększenia wpływu z podatku od gier hazardowych.

Najszerzej komentowana zmiana w ustawie dotyczyła wprowadzenia blokady stron internetowych prowadzonych przez nielegalnych bukmacherów. Prawdopodobnie niedługo wejście na takie strony będzie utrudnione, jednak z uwagi na stosunkowo proste metody obejścia blokad istnieje ryzyko, że część graczy dalej będzie korzystała z tego typu serwisów. Jednak należy mieć wówczas świadomość, że nieznajomość prawa nie zwalnia z konieczności jego stosowania. Dlatego zachęcamy do weryfikowania operatorów zakładów wzajemnych na stronie rejestrdomenzakazanych.pl.

Czytaj również:  Jak uniknąć limitów bukmacherskich?

Najważniejsze zmiany w ustawie hazardowej

Nowelizacja ustawy hazardowej weszła w życie 1 kwietnia 2017 r. i wprowadziła następujące zmiany:

  • Stworzenie państwowego rejestru zakazanych stron internetowych, na których prowadzona jest nielegalna działalność zakładów bukmacherskich online.
  • Możliwość blokowania stron z ww. rejestru dla użytkowników znajdujących się na terytorium Polski.
  • Nienałożenie przez dostawcę internetu blokady na strony z ww. rejestru grozić będzie karą do pół miliona zł.
  • Banki oraz pośrednicy płatności zobowiązani są do blokowania płatności pochodzących ze stron realizujących nielegalne zakłady bukmacherskie.

Bukmacherzy z największym udziałem w rynku w 2020r.

Stowarzyszenie Graj Legalnie zweryfikowało udział legalnych polskich bukmacherów w rynku w pierwszym półroczu 2020. Zgodnie z przeprowadzoną analizą okazało się, że aż 50% udziału należy do STS. Na drugiej pozycji, z wynikiem 25% udziałów znalazła się Fortuna. Trzecie miejsce, z udziałem w rynku na poziomie 7% zajął forBET. Następnie po 3% zgarnęli LV BET, Betlic oraz Betfan. Po 2% osiągnęli eTOTO, TOTALbet i Totolotek. eWinner zgarnia zaledwie 1% udziału, a Superbet, PZ BUK, NobleBET i pozostali operatorzy wspólnie po 0.5%.

STS

Przychody netto tego operatora za rok 2019 wynosiły ponad 2,71 mld zł, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do roku poprzedniego, gdzie wynik ten wynosił 2,12 mld zł. Szanse na dalszy wzrost tego operatora są naprawdę wysokie, zważywszy na jego mocno dopracowaną ofertę.

forBET

Na tą chwilę można śmiało stwierdzić, że jest to najszybciej rozwijający się operator zakładów wzajemnych. Idealnym potwierdzeniem tej tezy jest fakt, że na przestrzeni roku osiągnął wzrost przychodów na poziomie 73,6%. Jednak nie ma co się dziwić takim wynikom. Operator ten stale inwestuje środki w rozwój serwisu internetowego, a także proponuje liczne atrakcyjne promocje i bogatą ofertę zakładów.

LV BET

Ostatni na podium LV BET pojawił się na polskim rynku niemal równolegle z forBET i równie szybko stał się rozpoznawalnym operatorem zakładów wzajemnych. Z pewnością duże znaczenie miało tutaj zaangażowanie w sponsoring. Jego nazwę zobaczyć mogliśmy na koszulkach Ekstraklasy, a także podczas gal Fame MMA. Jednak na chwilę obecną nie możemy mówić o tak spektakularnym sukcesie, jak w przypadku forBET. Potwierdza to również obecny, jednak niski udział w rynku, na poziomie 3%. Jednak patrząc na liczne inwestycje tego operatora, które mają zapewnić długofalowe zyski, możemy liczyć na to, że ten dystans już niebawem się zmniejszy.

Czytaj również:  Mostbet Register Регистрация а Вход В Систему В Mostbet Onlin