F1: Grand Prix Belgii

Grand Prix Belgii odbędzie się w dniach 26-28 sierpnia. Będzie to 14 wyścig bieżącego sezonu Formuły 1. Od początku roku najlepiej spisują się zawodnicy Red Bulla, na czele z Maxem Verstappenem, który broni tytułu mistrzowskiego. Silnym konkurentem do mistrzostwa byłby Charles Leclerc z Ferrari, gdyby nie to, że na 13 wyścigów nie ukończył on trzech. A jak będzie na F1 Grand Prix Belgii? Czy z dobrej strony ponownie zaprezentują się kierowcy Mercedesa?

f1 grand prix belgii

Co warto wiedzieć o F1 Grand Prix Belgii?

Grant Prix Belgii w Formule 1 jest organizowane od 1925 roku. Na potrzeby tej imprezy w 1921 wybudowano tor Circuit de Spa-Francorchamps, który do dziś gości kierowców w trakcie najważniejszej imprezy motoryzacyjnej. Wielu kierowców wskazuje ten tor jako jeden z najbardziej wymagających. Trasa została rozplanowana na 20 zakrętach, a jedno okrążenie liczy 7 km. W trakcie F1 Grand Prix Belgii kierowcy muszą pokonać 44 okrążenia, co składa się na dystans 308 km. Na tym torze nierzadko dochodzi do kolizji i kontaktów, co sprawia, że kierowcy przez cały czas muszą być bardzo czujni.

W roku 2021 najlepszy na tym torze okazał się Holender, Max Verstappen, który w ubiegłym sezonie wywalczył tytuł mistrza świata. Za jego plecami przyjechali Brytyjczycy: George Russell i Lewis Hamilton. Rekord toru należy do Valtteriego Botasa, który w 2018 roku wykręcił tu czas 1:46,286. Z kolei najbardziej utytułowanym kierowcą SPA wciąż jest Michael Schumacher, który wygrywał tu aż sześciokrotnie. Pięć triumfów notował tu Ayrton Senna. F1 Grand Prix Belgii należy do najbardziej emocjonujących wyścigów z perspektywy kibiców.

f1 grand prix belgii

Faworyci do zwycięstwa w F1 Grand Prix Belgii 2022

Niekwestionowanym faworytem wyścigu będzie Max Verstappen z Red Bulla, który w tym sezonie wygrywał już 8 wyścigów i zbudował ogromną przewagę nad resztą stawki. Holender ma na koncie 258 punktów i wyprzedza Charlesa Leclerca z Ferrari o 80 punktów. Leclerc mógłby stanowić w tym sezonie silną konkurencję, ale trzykrotnie nie kończył wyścigów, co oznacza ogromną stratę punktów do Verstappena, który nie punktował dwukrotnie: w Katarze ze względu na karę nałożoną na Red Bull oraz w Australii po nieukończeniu wyścigu. Ferrari ma w tym sezonie spory problem z kończeniem wyścigów. Drugi z ich kierowców, Carlos Sainz Jr. nie kończył czterech wyścigów, a biorąc pod uwagę jego świetną formę w tym sezonie, Hiszpan mógłby powalczyć nawet o podium pod koniec sezonu.

Czytaj również:  Jak typować wielki hit Lyon – Marsylia?

Wśród faworytów należy wymienić także obu kierowców Mercedesa, który rok temu w SPA stawali na podium. George Russell zajmuje obecnie czwarte miejsce w klasyfikacji, natomiast Hamilton jest szósty. O triumf może powalczyć także drugi z kierowców Red Bulla, Sergio Perez. I to w zasadzie wszyscy kandydaci, którzy mogą włączyć się do walki o czołowe lokaty. Z pozostałych zawodników, tylko jeden ma w tym sezonie podium na swoim koncie. Jest nim Lando Norris z McLarena. Brytyjski bolid znacznie odstaje jednak od bolidów Red Bulla, Ferrari i Mercedesa i umożliwia jedynie walkę o środek stawki.

Program Grand Prix Belgii 2022 w Formule 1

Zmagania rozpoczną się 27 sierpnia od sesji treningowych, w trakcie których zespoły będą mogły poszukać optymalnych ustawień na wyścig. W dniu 27 sierpnia odbędą się treningi, a także sesje kwalifikacyjne, które zdecydują o tym, z jakich pozycji startowych rozpoczynać będą wyścig wszyscy zawodnicy. Z kolei główna atrakcja imprezy, czyli wyścig Formuły 1 na torze Circuit de Spa-Francorchamps odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia o godz. 15:00. Długoterminowe prognozy pogody na ten moment są obiecujące i przewidują pogodną aurę, która umożliwi efektywniejsze ściganie.

Gdzie obstawiać zakłady na F1 Grand Prix Belgii?

Zmagania w Grand Prix Formuły 1 można oczywiście obstawiać w serwisach legalnych bukmacherów, takich jak Superbet. Oferta na to wydarzenie pojawi się na kilka dni przed rozpoczęciem imprezy, a finalne kursy bukmacherskie zależeć będą od tego, jak ułożą się kwalifikacje. Zdecydowanym faworytem do wygrania wyścigu jest Max Verstappen, który w tym sezonie jest bezapelacyjnie najlepszy i pewnie zmierza do obrony mistrzowskiego tytułu. Holender wygrywał wyścig na torze w SPA także rok temu, dzięki czemu mamy pewność, że trudne zakręty Circuit de Spa-Francorchamps nie stanowią dla niego większego problemu. Do walki może włączyć się drugi kierowca Red Bulla, Sergio Perez, kierowcy Ferrari: Charles Leclerc i Carlos Sainz Jr. oraz kierowcy Mercedesa: George Russell i Lewis Hamilton. Brytyjczycy zajmowali tu rok temu drugie i trzecie miejsce.

Czytaj również:  Proponujemy: Spartak Legia – typy

Kursy bukmacherskie wskazują Verstasppena jako murowanego faworyta do zdobycia tytułu mistrza świata w sezonie 2022. Holender wygrał już osiem wyścigów, a z podium schodził tylko raz (nie licząc pierwszego wyścigu w Katarze i nieukończonego wyścigu w Australii). W serwisach legalnych bukmacherów można jednak wytypować także podium wyścigu. F1 Grand Prix Belgii w Formule 1 odbędzie się w dniach 26 – 28 sierpnia na torze Circuit de Spa-Francorchamps.