Czy tabela żużlowa pomoże podczas typowania?

Żużel jest jedną z chętniej typowanych dyscyplin sportowych. Koneserzy typowania zakładów wzajemnych decydują się na typowanie rozgrywek żużlowych, z uwagi na dużą liczbę rynków oraz możliwość zgarnięcia wysokich wygranych. Jeśli i ty planujesz rozpocząć typowanie zakładów dla żużla, powinieneś wiedzieć, jak odpowiednio się do tego przygotować. W poniższym artykule wyjaśnimy ci, dlaczego tabela żużlowa jest tak ważna i jakie informacje można z niej wyczytać.

Tabela żużlowa – najważniejsze informacje

Dane statystyczne są podstawą do prawidłowego typowania zakładów wzajemnych. Jeśli zależy ci na wysokich wygranych, nie powinieneś pomijać tak ważnego elementu, jakim jest analiza tabeli. Dotyczy to zarówno wyników bieżących, jak i danych historycznych. Tabele żużlowe pozwalają na zapoznanie się ze wszystkimi statystykami dotyczącymi trwających rozgrywek. Wyczytasz z nich bieżącą pozycję zawodników lub drużyn w tabeli rozgrywek, a także wykazując się odrobiną umiejętności analitycznych będziesz w stanie określić, na jakim torze najlepiej sobie radzą poszczególni zawodnicy.

Chcąc przystąpić do typowania wyników w żużlu powinieneś za każdym razem zapoznać się z tabelą żużlową. Nawet wówczas, gdy planujesz korzystać z typów dostępnych w sieci. Analiza tabeli pozwoli ci zweryfikować, czy wskazane typy są realne do spełnienia, tym samym znacząco zwiększając twoją szansę na wygraną.

Jak analizować tabele żużlowe?

Analiza tabeli żużlowej w rzeczywistości nie różni się znacząco od tych, które możesz znać z innych dyscyplin sportowych. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do analizy należy dokładnie zweryfikować źródło informacji. Najlepiej bazować na tabelach udostępnianych na stronach internetowych organizatorów wyścigów żużlowych lub tych na stronach legalnych polskich bukmacherów. Tylko rzetelne i w pełni wiarygodne źródło informacji da ci gwarancję, że przeprowadzone przez Ciebie analizy będą skuteczne. Co więcej, powinieneś mieć na uwadze, że w żużlu istotne będą dla ciebie dwie tabele. Pierwsza to klasyfikacja generalna danego spotkania. Tutaj znajdziesz najważniejsze informacje o kondycji zawodników i drużyn, ich pozycji w tabeli, a także, przy odpowiedniej wnikliwości ocenisz preferencje zawodników w zakresie nawierzchni i stylu jazdy.

Czytaj również:  Jak wygrywać na zakładach? Jak typować zakłady bukmacherskie?

Kolejną tabelą żużlową, na którą powinieneś zwrócić uwagę są te, ogłaszane na chwilę przed startem. Tabela biegowa, bo o niej tu mowa, może stanowić bogate źródło informacji przydatnych do wytypowania zwycięskiego zakładu.

PGE Ekstraliga od sezonu 2020 wprowadziła nową tabelę biegową, która choć pozwoliła na wprowadzenie rewolucyjnych zmian, to nie da się ukryć, że ich koszt był naprawdę wysoki. I tak od 2020 roku zawodnicy z numerami 2, 4, 7, 10 oraz 14 nie będą już rozpoczynać biegów od dwóch startów z pól zewnętrznych. Obecnie postanowiono wyrównać szanse, tak, by każdy z zawodników w pierwszych dwóch biegach rozpoczynał jazdę raz z pola zewnętrznego (C lub D) i raz z pola wewnętrznego (A lub B).

W kolejnym kroku zdecydowano się na zmniejszenie liczby startów zawodników z numerami 5 i 13 z juniorami. Dotychczas towarzyszyli oni młodzikom przez pierwsze 3 serie. Takie łączenie zawodników sprawiało, że znacznie łatwiej przychodziło drużynom zebranie dodatkowych punktów. Jednak obecnie nie będzie już tak łatwo. Od 2020 numery 5 i 13 będą jeździć z juniorami tylko w drugiej i trzeciej serii, a w pozostałych towarzyszyć im będą numery 4, 10, 2 i 11.

Zmiany te sprawiają, że zarówno trenerzy, jak i typerzy będą mieli ciężki orzech do zgryzienia. Dla jednych i drugich wyraźny problem może stanowić brak utartych schematów. Obecnie drużyna będzie musiała być określana bezpośrednio pod rywala. Tym samym możemy przypuszczać, że liderów nie zobaczymy w kombinezonach z nieparzystymi numerami.

Tym co z pewnością może wpłynąć na typowanie zakładów wzajemnych jest to, że zawodnicy z numerami 4 i 12 na start dostają bieg po biegu. Nie trudno zauważyć, że takie rozwiązanie jest niekorzystne nie tylko dla żużlowców, ale również dla typerów. Zawodnik z numerem 4 będzie uczestniczył w biegach IV, V i VIII, dlatego raczej ciężko będzie wytypować go na rezerwistę w biegu VI i VII. Podobnie sytuacja będzie wyglądała z numerem 12. Tutaj żużlowiec będzie uczestniczył w biegach X i XI. Co więcej, zawodnik ten bierze udział w starcie z taktycznej w XII lub XIII wyścigu. Jeśli dodamy do tego potencjalnie jeden z nominowanych biegów, wówczas żużlowiec musiałby startować w czterech wyścigach z rzędu.

tabela żużlowa

Minusów wprowadzonych zmian moglibyśmy mnożyć bez końca. Szczególnie gdy odniesiemy je do typowania zakładów wzajemnych. Zmiany, które wymuszają konieczność reorganizacji w całej drużynie nigdy nie wpływają dobrze na wyniki typowania zakładów wzajemnych. Dlatego obecnie nawet zapaleni typerzy muszą na nowo główkować, jak typować zakłady, by wygrywać. Jeśli wcześniej skutecznie typowałeś zakłady wzajemne z kategorii żużla, to pamiętaj, by obecnie wziąć pod uwagę również nowe zmiany. Szczególnie gdy jednym z chętniej typowanych wydarzeń były dla ciebie rozgrywki PGE Ekstraligi.

Czytaj również:  Zobacz, jak wygląda obstawianie meczy CS GO