Statystyka w zakładach bukmacherskich.

Choć sportu nie da się przewidzieć, to każda gra, która bazuje na określonych zasadach poddawana jest analizom, pozwalającym określić częstotliwość występowania określonych zdarzeń. Część graczy nie lubi wykorzystywać możliwości statystyki podczas typowania zakładów, jednak warto pamiętać, że takie spojrzenie pozwala znacząco zwiększyć przewagę nad bukmacherem. Wiele narzędzi pozwala na dodanie nowych informacji do naszej bazy wiedzy, które w niektórych sytuacjach mogą wręcz przeważyć nad naszym zwycięstwem. Warto przy tym pamiętać, że takim zdarzeniem może być konkretny typ.

Oczywiście musisz pamiętać, że nie wszystko można oszacować dokładnie. Nigdy nie istniał i nie zaistnieje gracz wykazujący się 100% pewnością typów. Jednak można starać się sobie pomóc, dodając ważne informacje, które pozwolą nam zyskać przewagę.

W czym pomoże statystyka?

Statystyka pozwoli zmierzyć wszystko to, co w danej dyscyplinie sportowej może być przełożone na liczby, które następnie są poddawane obróbce statystycznej. To znaczy, że każdy parametr może służyć do określenia szansy wystąpienia określonego zdarzenia. Dla przykładu, w piłce nożnej możemy oszacować liczbę goli, ilość żółtych kartek, czy nawet to, która drużyna rozpocznie mecz.

Choć ten ostatni parametr może być losowy, ponieważ decyduje tutaj rzut monetą, to wszystkie inne czynniki zależą od czynnika ludzkiego. Jednak mimo wszystko przeglądanie statystyk może pozwolić na określenie z mniejszym lub większym błędem dane wydarzenie, a także pozwoli usystematyzować Twoje podejście do zakładów.

Mierzalne parametry zależne od uczestników spotkania:

Liczba punktów/strzelonych bramek

Dane te można weryfikować na podstawie jednego spotkania, sezonu bądź kilku lat. Można w nim rozpatrywać różnorodne wydarzenia ligowe, towarzyskie czy turniejowe. Co więcej można oceniać ilość zdobytych punktów lub strzelonych goli zdobytych przez wybranego zawodnika i całą drużynę.

Czytaj również:  How To Play Casino Game Titles Online A Thorough Guid

Porażki/zwycięstwa/remisy

W tej kategorii zbierane są wyniki z podziałem na typy wydarzeń (ligowe, towarzyskie itp.), miejsca (jako gospodarze i goście), historię współzawodnictwa między drużynami, a także statystyki dotyczące wyników określonych zespołów.

Dodatkowe parametry

Czyli wszystkie pozostałe wielkości, które towarzyszą danemu spotkaniu. Mogą to być rzuty wolne, karne, rożne, a także kartki.

Skuteczność zawodników

W tym zestawieniu podliczane są punkty zdobyte przez zawodników, poprzez poprawnie wykonane rzuty wolne, karne itp.

Ilość czasu spędzonego na boisku

Ta statystyka przyda się szczególnie w przypadku koszykówki, w której zawodnicy zmieniają się stosunkowo często.

Mierzalne parametry niezależne od uczestników

Wydarzenia poza boiskiem/halą/kortem

Wszystkie te parametry, które mogą wpłynąć na poprawę lub pogorszenie kondycji danego zespołu, czyli kontuzje, problemy finansowe, etap rozgrywek , a także pojawiające się przetasowania kadrowe.

Czynniki atmosferyczne

Parametr ten dotyczy oczywiście tych starć, które odbywają się na odkrytej powierzchni i dla których warunki atmosferyczne mogą się okazać znaczące.

Warto pamiętać, że wszystkie te parametry są uwzględniane przez bukmacherów, a także zawodowych graczy. Oczywiście nie są to wszystkie czynniki, jednak skorzystanie z tych powyższych pozwala już znacząco zwiększyć szansę na wygraną.

Narzędzia pozwalające na analizę statystyki

Wszystkie te statystyki przedstawiane są w sposób opisowy, dlatego warto skorzystać ze specjalistycznej literatury. Podstawową metodą obróbki danych są średnie. Najczęściej stosuje się średnią arytmetyczną, medianę, dominantę, a także średnie ważone.

Inną metodą analizy jest rozkład prawdopodobieństwa, podczas którego szacujemy prawdopodobieństwo wystąpienia określonych wartości danego wydarzenia przy wykorzystaniu pomocy rozkładu Poissona. Podczas tej analizy należy wiedzieć jakie są średnie wartości wybranego wydarzenia. Dla bardziej dokładnych wyników konieczne będzie wykorzystanie normalnego rozkładu prawdopodobieństwa. Metoda ta wymaga zastosowania odchylenia standardowego, czyli wielkości mówiącej, jak daleko od średniej wartości mogą wystąpić pozostałe wartości.

Czytaj również:  Co typujemy w piłkarskim świecie?

Modele matematyczne związane z określoną dyscypliną sportową – w tym dziale znajdują się wszelkie metody, pozwalające na oszacowanie prawdopodobieństwa wystąpienia określonego zdarzenia w określonej dziedzinie sportowej. Wśród najpopularniejszych wymienić można Poissona, który szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku piłki nożnej.

Modele bazujące na metodach Monte Carlo polegają na przybliżeniu badanych przez nas wielkości poprzez stosowanie generatorów liczb pseudolosowych.

Modele bazujące na systemach komputerowych to różnego rodzaju algorytmy, które opierają się na sztucznej inteligencji, której zadaniem jest symulowanie zachowania ludzi. W sieci można znaleźć kilka metod opartych na sieciach neuronowych, które w założeniu rozumują podobnie do człowieka.

Choć statystyka nie pozwoli na określenie pewnego wyniku spotkania, to warto z niej korzystać, by zwiększyć swoje szanse na wygraną.