Wszystko na temat WRC 2022

W sezonie WRC 2022 czeka nas trzynaście rajdów. Na starcie zawodów stawią się cztery zespoły i trzynaście załóg. Po raz pierwszy w historii, w rajdowych mistrzostwach świata wykorzystywane będą samochody wyposażone w napęd hybrydowy, co może mieć ogromny wpływ na przebieg rywalizacji. Obrońcą tytułu z poprzedniego roku jest Sebastien Ogier.

Rajdy wchodzące w skład WRC 2022

Kierowcy będą rywalizować w trzynastu rajdach: siedmiu szutrowych, pięciu asfaltowych i jednym na śniegu. Sezon rozpoczął się 20 stycznia Rajdem Monte Carlo, a najlepszym zawodnikiem na inaugurację okazał się Sebastien Loeb. Tak prezentuje się pełny terminarz:

  • 20 stycznia – 23 stycznia Rajd Monte Carlo (asfalt),
  • 24 lutego – 27 lutego Rajd Szwecji (śnieg),
  • 21 kwietnia – 24 kwietnia Rajd Chorwacji (asfalt),
  • 19 maja – 22 maja Rajd Portugalii (szuter),
  • 2 czerwca – 5 czerwca Rajd Sardynii (szuter),
  • 23 czerwca – 26 czerwca Rajd Safari (szuter),
  • 14 lipca – 17 lipca Rajd Estonii (szuter),
  • 4 sierpnia – 7 sierpnia Rajd Finlandii (szuter),
  • 19 sierpnia – 21 sierpnia Rajd Ypres (asfalt),
  • 8 września – 11 września Rajd Grecji (szuter),
  • 29 września – 2 października Rajd Nowej Zelandii (szuter),
  • 20 października – 23 października Rajd Hiszpanii (asfalt),
  • 10 listopada – 13 listopada Rajd Japonii (asfalt).

Punktacja w WRC 2022 zakłada, że zwycięzca rajdu otrzyma 25 punktów. Za drugie miejsce otrzymuje się punktów 18, a za trzecie 15. Ostatnie punktowane miejsce, dziesiąte, to 1 punkt. Dodatkowe punkty można uzyskać na odcinkach specjalnych. Rajdowe Mistrzostwa Świata wygra zawodnik, który po trzynastu rajdach będzie miał najwięcej punktów.

Rajdowe mistrzostwa świata 2022 – kto jest faworytem do zwycięstwa?

Od 2004 roku w świecie WRC dominują Francuzi. W latach 2004-2012 dominował Sebastien Loeb. Od 2013 roku króluje jego rodak, Sebastien Ogier. Jego dominację udało się przerwać tylko raz – w sezonie 2019 tytuł zdobył reprezentant Estonii, Ott Tanak. WRC 2022 wprowadza jednak ogromne zmiany. Po raz pierwszy kierowcy będą prowadzili auto wyposażone w silnik hybrydowy. Zdaniem wielu ekspertów może to przynieść przetasowanie w czołówce. I rzeczywiście, choć pierwszy rajd padł łupem Loeba, tak trzy kolejne wygrywał Fin: Kalle Rovanperä, syn słynnego Harriego. Bardzo słabo spisuje się jak dotąd obrońca tytułu. Ogier tylko w inauguracyjnym rajdzie Monte Carlo zajął miejsce na podium.

Czytaj również:  Jak typować klub piłkarski z Mediolanu?

Przed nami jeszcze dziewięć rajdów i wszystko może się zdarzyć, aczkolwiek już teraz widać, że zmiany w WRC 2022 odbijają się na pozycjach zajmowanych przez poszczególnych kierowców. Finlandia ściska kciuki za 22-letniego zawodnika, który może zapewnić swojej ojczyźnie pierwszy tytuł mistrzowski od 2000 roku, gdy zwyciężał Marcus Gronholm.

Zespoły i samochody w WRC 2022

W zawodach startują cztery zespoły: M-Sport Ford WRT, Hyundai Shell Mobis WRT, Toyota Gazoo Racint WRT oraz Toyota Gazoo Racing WRT Next Generation. Oto najważniejsze informacje o załogach i samochodach poszczególnych zespołów:

  • M-Sport Fort WRT – brytyjski zespół wykorzystuje Forda Pumę Rally 1. W skład zespołu wchodzą cztery załogi (kierowca i pilot): Adrien Fourmaux i Alexandre Coria, Craig Breen i Paul Nagle, Sébastien Loeb i Isabelle Galmiche oraz Gus Greensmit i Jonas Andersson.
  • Hyundai Shell Mobis WRT – jest to koreański zespół, który wykorzystuje samochód Hyundai i20 N Rally1. Barwy tego zespołu prezentują załogi: Oliver Solberg i Elliott Edmondson, Dani Sordo i Cándido Carrera, Ott Tänak        i Martin Järveoja oraz Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe.
  • Toyota Gazoo Racing WRT – japoński zespół wykorzystuje samochód Toyota GR Yaris Rally 1. W skład tego zespołu wchodzą cztery załogi: Esapekka Lappi i Janne Ferm, Elfyn Evans i Scott Martin, Sébastien Ogier i Benjamin Veillas oraz Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen.
  • Toyota Gazoo Racing WRT Next Generation – chociaż zespół ten jest bezpośrednio związany z główną ekipą Toyoty, w WRC 2022 występuje jako osobny zespół. Również wykorzystuje Toyotę GR Yaris Rally1, a reprezentuje go tylko jedna załoga: Takamoto Katsuta i Aaron Johnston.

Warto wspomnieć, że WRC 2022 to pierwszy sezon, w których stosuje się nowe samochody wyposażone w napęd hybrydowy wyposażony w silnik elektryczny o mocy 100 kW współpracujący z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 litra. To rewolucyjne zmiany, które przetasowały nieco faworytów i być może przyniosą nowego mistrza.

Czytaj również:  Jak wyglądają zarobki polskich siatkarzy?

Gdzie można typować wyniki WRC 2022?

Rajdowe mistrzostwa świata to jeden z najchętniej typowanych sportów motorowych. WRC 2022 zapowiada się szczególnie interesująco, zwłaszcza po zmianach przepisów, co na pewno wpłynie na przebieg rywalizacji. Dowodem na to jest fakt, że po czterech pierwszych rajdach niespodziewanie w klasyfikacji dominuje Kalle Rovanperä z dużą przewagą nad Thierrym Neuvillem i Takamoto Katsutą. Do końca pozostało jeszcze dziewięć rajdów. Gracze, którzy przewidują przebudzenie Francuzów mogą liczyć na naprawdę wysokie kursy. Zakłady na WRC 2022 można obstawiać w ofercie legalnych bukmacherów, takich jak Superbet.